Samsung Galaxy S10 – Што се случува со крипто паричникот?

Новиот паметен телефон на Samsung, Galaxy S10, имаше една од најочекуваните премиери оваа година. Лансирањето на high-end составот од три модели, ја одбележа 10-годишнината од Galaxy S серијата, која се смета за репер во светот на Android. За најновиот модел беа воведени нови функции. Сепак, едно од додавањата кое предизвика голем интерес за крипто заедницата – Samsung Blockchain Wallet – не е достапно за многу корисници на S10, и каде што е вклучено, не го складира биткоин.

Паметен телефон кој продава приватни клучеви

Помина речиси една година откако Корејскиот електронски гигант објави статија на својата Insights платформа каде објаснува “зошто паметните телефони имаат најдобра безбедност за блокчејн и криптовалути”. Во блогот, IT консултантот и експертот за безбедност Џоел Снајдер тврдеше дека крипто-паричниците инсталирани на мобилни уреди се подобро прилагодени за складирање на дигитални средства од тие на компјутерите. Тоа е затоа што паметните телефони го користат она што се нарекува Trusted Execution Environment. TEE има посебна меморија и постојан мемориски склад, целосно изолиран од остатокот од уредот. Оперативниот систем, Android во овој случај, не е во можност да допре до TEE дури и кога е компромитиран.

“Единствениот начин да се стигне до и од TEE е со API кој ги повикува малите апликации што работат во ТЕЕ “trustlets”. Со правилно напишан паричник кој користи trustlets за управување со клучевите, безбедноста е сериозно зајакната”, инсистираше Снајдер. Ако паричникот е зачуван на хард диск од компјутер или ако девелоперот одлучи да ги чува приватните клучеви на редовното внатрешно складирање на телефонот, има малку заштита од штетен софтвер. Меѓутоа, ако клучот е во TEE и е достапен само преку Trustlet, штетниот софтвер нема да може директно да ги извлече, посочи експертот за безбедност. Мобилната безбедносна платформа Knox на Samsung додава уште еден слој на заштита, според Снајдер.

Гласините дека новиот Galaxy S10 ќе има сигурна можност за складирање на крипто клучеви се појавија долго време пред неговото лансирање. Тие беа засилени со сликите кои протекоа во јануари, прикажувајќи апликација наречена Samsung Blockchain Keystore во менито на Galaxy S10 која, според описот, ви овозможува да ги заштитите и управувате со вашите блокчејн приватни клучеви. Во февруари, кога беше пуштен новиот предводник на телефонот, Samsung откри дека доаѓа со “сигурно складирање поддржано од хардвер, во кој се сместени вашите приватни клучеви за блокчејн мобилни услуги”.

Нема биткоин во паричникот на Samsung

Официјалната најава, која датира од 21-ви февруари 2019-та година и означена со “Кореја, Велика Британија, САД”, не даде повеќе детали за крипто паричникот кој требаше да биде интегриран во новите уреди. Тоа е и покрај одлуката на Samsung да поднесе трговска марка во Велика Британија под наслов “Samsung Crypto Wallet” во декември 2018-та година. Во меѓувреме, претходните извештаи дека паричникот ќе ги поддржи големите криптовалути како BTC, BCH, ETH и ERC20 токени беа отфрлени како шпекулации.

Како резултат на тоа, имаше некоја конфузија меѓу фановите на Samsung и крипто ентузијастите во врска со достапноста на Blockchain Keystore на различни пазари. Според коментарите, форумите и некои од соопштенијата за печатот од Samsung, оваа функција е достапна на уреди во САД, Канада и Јужна Кореја. News.Bitcoin.com потврди дека телефони продадени во САД го имаат, но видео од март сугерира дека тоа не може да биде присутно на сите уреди во Америка. Генерално, keystore може да се најде во Settings менито, под Biometrics and Security. Самиот крипто-паричник мора да се активира.

Друго видео покажува Enjin паричник инсталиран на Корејската верзија на Galaxy S10. За да го поставите, треба да ја стартувате апликацијата, кликнете на “Samsung Wallet” и да ги прифатите условите за користење. Откако ќе го направите тоа, ќе бидете добредојдени во Samsung Blockchain Keystore каде што треба да се согласите со неговите услови и да продолжите со кликнување на “Start” за да го стартувате паричникот. Тогаш ќе имате две опции: или внесување на постоечки крипто паричник или да создадете нов.

Еnjin паричникот поддржува ETH, ENJ, BNT, KNC, Token Binance (BNB), токен ERC20 базиран на етериум наречен “wrapped bitcoin” (WBTC) како и неколку stablecoins, true USD (TUSD) и USD coin (USDC). Исто така има интегрирана функција за берза, каде што се достапни повеќе монети и токени. За жал, ни bitcoin cash (BCH), ниту bitcoin core (BTC) не може да се видат меѓу поддржаните криптовалути.

Европските крипто ентузијасти се чини дека се исклучени од привилегираниот крипто клуб во оваа фаза. Уредите што се продаваат во Шведска немаат претходно инсталирано Blockchain Keystore или претходно инсталиран Samsung Wallet. Една нишка во каналот за поддршка на ЕУ крипто заедницата, сугерира дека вградениот блокчеејн паричник не е достапен и во Велика Британија, а апликацијата не може да се преземе од Galaxy Store. Модерат со никнејм TracyR објаснува дека Samsung Blockchain Keystore е достапен само во САД, Канада и Кореја, додавајќи: “Моментално нема вести [средината на април] дали ова ќе биде достапно во Велика Британија”.

Упатствата за корисниците за Galaxy S10, S10e и S10 +, подготвени за разни други земји во Европа и на други места, не содржат инструкции за активирање на функцијата крипто паричници. Каде е достапна и ако не е претходно инсталирана, треба да можете да ја преземете од Galaxy Store. Истото важи и за Samsung Blockchain Wallet апликацијата. Ако успеете да го добиете, при креирањето на нов паричник ќе биде побарано да дадете ПИН-код пред Samsung да генерира фраза за обновување од 12 зборови за вас. Ова може да звучи како уникатна карактеристика, но е ист како и секој друг мобилен крипто паричник достапен во Google Play Store.

Според достапните информации, паричникот на Samsung ги поддржува токените базирани на ETH и етер. Опцијата која ви овозможува да внесете постоечки паричник исто така е за етереум паричници. Останува нејасно дали и кога ќе се додадат други големи криптовалути, како што се bitcoin cash и bitcoin core. Тоа е и покрај презентацијата на блокчејн карактеристики на S10 за време на Samsung Mobile Business Summit на почетокот на оваа година, јасно покажувајќи го логото на Биткоин.

Разговори за повеќе блокчејн во Galaxy, Монети во Samsung Pay

Извештаите овој месец сугерираат дека Samsung планира понатамошно инвестирање во проширување и развивање на блокчејниот пакет. И покрај ограничената достапност на Keystore и недостатокот на поддршка за Bitcoin, Корејскиот конгломерат може да го донесе својот крипто-паричник на повеќе Galaxy уреди. Чае Вон-Чеол, извршен директор за производна стратегија во безжичната деловна дивизија на Samsung, во една статија објавена на Корејската страна на Samsung Newsroom на Samsung, вели дека електронскиот гигант “ќе ги намали бариерите за нови искуства”, нудејќи повеќе телефони со блокчејн функции и проширување на листата на земји каде што услугата е достапна. Без да открие детали, претставникот на компанијата додаде дека Samsung исто така ќе работи со телекомуникациските оператори за да активира други сродни технологии, како што се идентификација базирана на блокчејн воведување на поддршка за локалните валути.

Leave a comment