Гувернерот на Банката на Англија: Валута слична на Libra може да го замени американскиот долар

Марк Карни, гувернер на Банката на Англија, предложи трансформација на глобалниот финансиски систем со заменување на американскиот долар со…

BitPay блокираше донации од 100K долари во Биткоин наменети за спасување на Амазонската прашума

Контроверзниот процесор за крипто плаќања, BitPay, се соочува со друг кошмар за неговиот PR тим, откако компанијата одби донација…

Украина: Фармачи на крипто уапсени за загрозување на безбедноста на нуклеарна централа

Безбедносната служба на на Украина (SBU) уапси оператори на електроцентрали затоа што фармале криптовалути во објект за нуклеарна енергија…

Крипто паричник нуди купување на биткоин и етер за долари или евра

Крипто паричник ја зголеми својата функционалност, овозможувајќи им на корисниците да купуваат криптовалути со кредитна картичка користејќи долари или…

Војна за контрола врз парите: Како можат владите да одговорат на крипто?

Владите никогаш не биле големи љубители на крипто. Секако, чудните министер за финансии и претседател ја пофалија блокчејн технологијата…