Visa се приклучи нa меѓународните провајдери на плаќања базирани на блокчејн

Visa лансираше бизнис-кон-бизнис платен систем  (B2B) за трансакции делумно базирани на блокчејн технологија. Американскиот гигант вели дека неговата платформа,…

Малезија започна програма за доделување работна виза на блокчејн професионалци

Малезија започна програма за работна виза насочена кон технолошките фриленсери, како што расте побарувачката за блокчејн работни места, објави…

Русија станува сериозна за блокчејн, но на дистанца од криптовалутите

Минатата недела, во Санкт Петерсбург беше одржан годишен форум на кој присуствуваа најважните личности од Рускиот економски сектор, а…

Samsung ќе побара соработка со платформски компании за блокчејн иновации и 6G

Заменик-претседателот на Јужнокорејскиот гигант за потрошувачка електроника Samsung, вели дека фирмата ќе се обиде да соработува со платформските компании…

Facebook го планира дебито за својата криптовалута на 18-ти јуни

Facebook е конечно подготвен да открие детали за неговата криптовалута под кодното име Libra. Во моментов објавувањето на белата…

Исландската валута ќе биде прва во Европа која ќе се тргува како е-пари

Управата за финансиски надзор на Исланд (FME) го одобри Monerium од Рејкјавик како прва институција за електронски пари. Оваа…

Facebook coin и како сето ова може да заврши

По неколкумесечни шпекулации и гласини, крипто светот е во исчекување на наредната недела, кога социјалниот медиумски гигант Facebook ќе…

Водич за специјални економски крипто зони, од Кина до Швајцарија

Минатата недела Руските официјални претставници објавија планови за изградба на голем финансиски центар на еден остров на Далечниот Исток,…