Samsung развива блокчејн врз основа на Етереум, може да издаде и сопствен токен

Јужнокорејскиот електронски гигант Samsung развива сопствена блокчејн мрежа и го разгледува издавањето свој токен во иднина. Ексклузивен извештај на…

Францускиот владин министер планира и крипто донации за Нотр Дам

Францускиот државен министер за дигиталниот сектор, Седрик О, изјави дека е отворен за соработка со крипто платформите за овозможување…

Водечките крипто берзи разговараат за иднината на крипто индустријата (видео)

На настанот Token2049 во март 2019-та година, водечките глобални крипто берзи се собраа за да разговараат за моменталната состојба…

Forbes објави листа на компании вредни милијарди долари кои користат блокчејн

Финансискиот весник Forbes, на 16-ти април објави листа на “Blockchain’s Billion Dollar Babies,” или компании кои имплементираат блокчејна технологија…

Reuters: Франција ќе ги принуди земјите-членки на ЕУ да ги усвојат нејзините регулации за криптовалути

Франција, наводно, ќе се обиде да ги убеди другите земји-членки на Европската унија да усвојат регулативи за криптовалути слични…

Објаснување за тоа како крипто плаќањата помагаат да избегнете трошоци и да заштедите пари

Веќе имам кредитна картичка. Зошто би користел крипто за да плаќам? Ова можеби звучи малку претерано, но банките и…