Bloomberg: Гигантите од Вол Стрит го одложуваат влегувањето во крипто индустријата во услови на пад на цените

Гигантите на Вол Стрит ги одложуваат плановите за поактивно влегување во крипто индустријата, бидејќи вредноста на криптовалутите падна, објави Bloomberg во неделата, 23-ти декември.

Статијата започнува: “Limbo – тоа е каде да се најде Вол Стрит кога станува збор за криптовалутите”, а потоа се фокусира на напорите во крипто сферата оваа година направени од банкарскиот гигант Goldman Sachs, мултинационалната компанија за финансиски услуги Morgan Stanley, голем банкарски конгломерат Citigroup Inc. и провајдерот на финансиски услуги од Велика Британија, Barclays PLC.

Според луѓето запознаени со крипто бизнисот на Goldman Sachs, напредувањето на фирмата е премногу бавно за да се забележи. Покрај тоа, крипто не-деривативните фондови на компанијата досега привлекоа само 20 клиенти, изјавија неименувани извори за Bloomberg.

Покрај тоа, Џастин Шмит, ангажиран да раководи со поделбата на дигитални средства во Goldman Sachs, откри во ноември дека регулаторите ги ограничуваат неговите планови. Сепак, неименуваниот соговорник на Bloomberg додава дека компанијата ќе додаде специјалист за дигитални средства во својот главен брокерски оддел.

Што се однесува до Morgan Stanley, компанијата е подготвена да отпочне свопови за следење на биткоинските фјучерси од почетокот на есента, но сé уште нема добиено ниту еден договор, изјавија извори за Bloomberg. Сепак, фирмата е подготвена да започне крипто услуги веднаш штом ќе има знаци на побарувачка, истакна неименуван извор.

Citigroup и Barclays доживеале слични проблеми: извори велат дека банкарската група со седиште во САД сé уште не тргувала со ниту еден од своите производи поврзани со крипто во рамките на регулаторната рамка, и двајца вработени во Barclays  ангажирани да ја истражат оваа индустрија, ja напуштија фирмата оваа година. Портпаролот истакна дека Британската компанија  нема планови да отвори крипто биро за тргување.

Поранешниот партнер на Goldman Sachs и актуелниот извршен директор на крипто инвестициската фирма Galaxy Digital Мајк Новограц предвиде дека институциите, најверојатно, ќе бидат вклучени во повеќе крипто-договори во првиот и вториот квартал на 2019-та. Кратко потоа, Новограц и Goldman Sachs вложиле околу 15 милиони долари во Американската служба за крипто услуги BitGo.

Во меѓувреме, банкарскиот гигант оттогаш ги негираше гласините дека ги напуштил своите планови за започнување на крипто биро за тргување.

Во ноември, Morgan Stanley го објави својот последен извештај за Биткоин, насловен како “Апдејт: Биткоин, Криптовалути и блокчејн”, во кој се наведува дека Биткоин (БТЦ) и altcoins претставуваат “нова институционална класа на инвестиции” од 2017-та година.

И Bakkt, платформа за дигитални средства креирана од операторот на Њујоршката берза, објави датум за лансирање за 24-ти јануари 2018-та година, во очекување на регулаторно одобрување.

Leave a comment