BitPay блокираше донации од 100K долари во Биткоин наменети за спасување на Амазонската прашума

Контроверзниот процесор за крипто плаќања, BitPay, се соочува со друг кошмар за неговиот PR тим, откако компанијата одби донација од 100 000 американски долари за добротворни цели за спасување на дождовни шуми во Амазон.

BitPay го води Amazon Watch во ќорсокак

Според поплаката на социјалните медиуми од страна на Amazon Watch, организација која има за цел да ја поддржи екологијата на дождовните шуми на Амазон и домородните народи, донацијата не успеа да ги помине внатрешните проверки на BitPay.

Донаторот се обидуваше со својата донација да придонесе за тековните пожари во Амазон, сугерираше добротворната организација, но не можеше да ја изврши исплатата во Биткоин (BTC).

Официјални лица се обиделе да контактираат со BitPay, но не добиле одговор, велат тие.

„Ние сакаме да и помогнеме на оваа личност да го реши овој проблем, но немаме начин да го сториме тоа. Ни треба помош, веднаш. Благодариме“, апелираа на Twitter.

Наводната причина за блокот е, дека максималниот лимит за плаќање на Amazon Watch бил поставен под 100000 USD. Откако BitPay го советуваше персоналот да го промени, сепак, тие рекоа дека тоа е автоматски невозможно и дека мора да достават посебна документација.

Девелопери: откачете го BitPay, искористете отворен код

Оваа случка дополнително го разгорува сомнителниот углед кој го гради BitPay во последните години. Драмата вклучува промовирање на altcoin-от Bitcoin Cash (BCHoin) како поатрактивна алтернатива на самиот Биткоин, заедно со поддршка за други невообичаени идеи и технички проблеми со кои компанијата изгуби неколку значајни клиенти.

Само неколку Биткоин паричници се компатибилни со фактурите на BitPay, претставувајќи главоболка за корисниците.

Чувствувајќи ја иронијата на тоа трето лице да поставува вештачки ограничувања на отворената и децентрализирана Биткоин мрежа, софтверскиот инженер Алекс Каул апелираше до Amazon Watch да го смени BitPay за алтернатива со отворен код.

Препорачувајќи го BTCPay, советот на Каул беше добредојден од добротворната организација, која вети дека ќе размисли за оваа промена. Минатата година, слична ситуација предизвика американската туристичка агенција CheapAir да го прифати BTCPay, додека имаше проблеми со BitPay и неговиот колега операторот Coinbase.

Leave a comment