‘Asia’s Got Talent’ за крипто стартапи: BlockShow го отвора натпреварот во Сингапур

BlockShow го подготвува натпреварот во живо за стартапи, наречен EXP20, кој ќе се одржи на 29-ти ноември 2018-та година. Настанот е нов сегмент од нивната Asia Blockchain Week програма, која ќе биде хостирана во Сингапур од 27-ми ноември до 1-ви декември 2018-та година. Наречено “Најголемото шоу за блокчејн технологија” од Venturebeat, Asia Blockchain Week се осврнува на подемот на азиската економија и зголемениот интерес на регионот во блокчејн технологијата.

Крипто колосеум

EXP20 е ново натпреварувачко шоу кое ќе биде прикажано за време на азиската блокчејна недела. За да се одржи втората фаза на настанот, на секој тим ќе им бидат дадени 10 минути за да ја пренесат својата технологија на панел на инвеститори. Најодржливите проекти заземаат различни видови поддршка, како што се финансирање, промоција или важни врски, доколку тие можат да го убедат панелот дека нивната идеја има потенцијал да биде успешна на глобално ниво. Тимот на BlockShow вели:

“Тоа е немилосрдна конкуренција која бара врвни технологии и остри деловни вештини, совршено прилагодени за блокчејна стартап сфера.”

Натпреварот им нуди на претприемачите шанса да ја претстават својата деловна идеја до панел на капитални инвеститори, а потоа да се бранат себеси и своите идеи, со надеж дека ќе го убедат еден од панелите да инвестираат во нивниот производ. EXP20 ќе биде емитуван онлајн, за сите заинтересирани за најсовремените примени на блокчејн технологијата.

На панелот ќе бидат вклучени следните блокчејн инвестициски фондови: Sora Ventures, GBIC, Fenbushi, Zenith Ventures, Red Dot Ventures, Rock Expansion, XSQ, Visionz Capital, Plutus VC, BCI, Blockchain I, BlockAsset и Trive VC.

Ова не е прв пат стартапи да се натпреваруваат на BlockShow. Оскарите за BlockShow се главен елемент на секоја конференција BlockShow, и се заснова на сличен концепт: натпревар каде што десет стартапи добија шанса да ги презентираат своите креации. Тоа го привлече вниманието на проектите како Electrify Asia, Bancor and Status, кои собрале по 100 милиони долари откако ги освоија своите награди. Клучната разлика на новата конкуренција е тоа што, иако имаше само еден победник на BlockShow Oscar, сите десет EXP20 учесници имаат потенцијал да си заминат со вредна поддршка. Тие, исто така, сите се соочуваат со ризик од неуспех. Тимот на BlockShow додава:

“Без никакви гаранции и жестоко конкурентен базен на намени, тоа ќе биде многу ангажирачки настан, привлекувајќи ги гледачите од целиот свет”.

Најдобри говорници

BlockShow’s Asia Blockchain Week ќе се одржи во Marina Bay Sands во Сингапур. Како водечка конференција за блокчејн и криптовалути, тие ветуваат дека ќе биде еден од најголемите настани на fintech календарот. Во соработка со Cointelegraph, оваа година BlockShow се очекува да привлече повеќе од 2000 учесници и да има над 100 водечки блокчејн експерти од целиот свет.

Овогодинешната програма ќе се фокусира на теми како “Пост-ICO иднината на блокчејн инвестиции” и “Корпорации кои се справуваат со блокчејн”, нудејќи им на присутните шанса да го разгледаат новото место на блокчејн на глобалниот пазар.

Во составот на говорници на Asia Blockchain Week се вклучени некои од најпознатите крипто личности: Боби Ли, ко-основач, BTCC и член на Управниот одбор на Bitcoin Foundation; Тони Тонг, потпретседател на Кинеската асоцијација за кредитен менаџмент, и копретседавач и коосновач на Здружението за блокчејн во Хонг Конг; и Џехан Чу, коосновач и менаџерски партнер во Kenetic и Social Alpha Foundation.

На овие личности ќе им се придружат и други имиња од висок профил, како што се: Стенли Јонг, технички директор на IBM, поранешен шеф на иновации во Монетарната управа на Сингапур; Џејсон Хсу, крипто-конгресменот и Тајванскиот законодавец; Ремингтон Онг, партнер во Fenbushi Capital; Мајкл Гу, основач на Boxmining; Ванеса Као, партнер во Sora Ventures, поранешен извршен директор на JRR Crypto; Томас Ли, коосновач и управен партнер на Fundstrat Global Advisors LLC; Синха Ли, основач на Global Blockchain Innovative Capital и Block72 International Blockchain Consulting, Ричард Ванг, партнер во Фондот DFJDragon Fund / DraperDragon; Д-р Бен Гоерцел, главен научник во Hanson Robotics и извршен директор на SingularityNET; и Тед Лин, Главен директор за развој во Binance.

Настан кој го одредува трендот

Од 2016-та година, во Европа, Америка и Азија се одржаа BlockShow настани, кои привлекоа внимание на илјадници луѓе. Неговите организатори велат:

“Овогодинешната Asian Blockchain Week, без сомнение, ќе забележи рекорден број, иднината на технологијата да стане поконкретна и вградена во пошироката јавна свест. EXP20 носи со себе нова можност за поврзување со она што се случува на чело на блокчејн.”

За оние кои не можат лично да присуствуваат, EXP20 ќе биде во живо. Инвеститорите ќе ги преиспитаат некои од најинтересните случувања во технологијата, додека на гледачите им се дава искуство кое може да ги прошири границите на она што е можно во овој се поголем сектор. Стартапите кои сакаат да се натпреваруваат на EXP20 можат да се регистрираат тука, додека оние кои сакаат да присуствуваат на Asia Blockchain Week можат да купат билети преку веб-страницата BlockShow.

Leave a comment