Android крипто паричникот на Opera сега поддржува Биткоин и Tron

Opera додаде поддршка за Биткоин (BTC) и Tron (TRX) блокчејн токени за крипто паричникот на Opera за Android (верзија 53 бета).

На официјалниот блог пост објавен на 10-ти јули, девелоперот на интернет пребарувачот откри дека корисниците на Opera за Android сега можат да испраќаат и примаат стандардни токени на BTC, TRX и TRC-10 и дека веб-страниците исто така можат да побараат и да добијат адреси од корисниците за да може да се прават трансакции со BTC.

Opera ја карактеризира оваа втора функционалност како “експериментална интеграција на Web 3.0” – термин кој првично беше измислен да се однесува на амбицијата за развивање на семантички интернет, и се повеќе се користи за да се осврне на еволуцијата на поинтелигентен, отворен и дистрибуиран веб , кој вклучува употреба на блокчејн, децентрализирано пресметување и криптовалути.

Додека вградениот крипто паричник на Opera веќе ги поддржуваше етер (ETH) и ERC стандардните токени, блог постот на компанијата укажува на тоа дека донесувањето на поддршката за биткоин на Web 3.0 ќе поттикне средството да се користи не само за шпекулации и за складирање на вредност, туку и за исплати.

Пред лансирањето за Android, Opera првично лансираше поддршка за TRX и TRC-стандардни токени за вградениот крипто паричник во мај.

Opera постепено ги претстави повеќекратните развои на Web 3.0, паричник и децентрализирана апликација (DApps) интеракции за својот пакет пребарувачи.

Паралелно, фирмата продолжи да го истражува развојот на идните блокчејн апликации во рамките на другите производи и екосистем, особено преку партнерство со блокчејното советодавно и финансиско претпријатие Ledger Capital.

Еден од главните играчи во сферата на блокчејн паметните телефони , е електронскиот снабдувач Sirin Labs – кој го лансираше својот прв блокчејн паметен телефон минатата зима, нудејќи крипто паричник за складирање и поддршка за шифрирани комуникации.

Оваа пролет, гигантот HTC за потрошувачка електроника, исто така, овозможи in-wallet крипто тргување за корисниците на неговиот паметен телефон Exodus 1, како и на неговиот паметен телефон Exodus 1S со можност за целосен јазол на Биткоин.

Само вчера, Јужно Корејскиот технолошки гигант Samsung – чиј нов паметен телефон, Galaxy S10, вклучува складирање на приватни клучеви за криптовалути – го објави лансирањето на својот блокчејн и DApp Software Development Kit.

Leave a comment