8 крипто дебитни картички што можете да ги користите низ целиот свет

Криптовалутите постепено стануваат одржлива опција за плаќање низ различни пазари и држави. Ако постои алатка која значително ја проширува употребливоста на дигиталните монети во светот во кој доминираат традиционалните платежни системи, тоа е крипто дебитната картичка. Зголемениот број на сигурни платформи го нудат  fintech производот на биткоин ентузијасти.

Воспоставени провајдери на крипто картички во САД

BitPay, кој процесирал повеќе од една милијарда долари во исплати за време на bearish 2018-та година, им нуди на корисниците во сите држави во САД погоден начин да ги трошат своите криптовалути на интернет и во продавница. Нивната при-пејд картичка Visa е поврзана со паричник за криптовалути кој поддржува моментална конверзија од bitcoin core (BTC) и bitcoin cash (BCH) во американски долари и локални fiat валути надвор од земјата.

Крипто картичката Bitpay е достапна само за американските жители. За да се примени, неопходно е да се обезбеди домашна адреса, валидна лична карта издадена од државата и број на социјално осигурување. Има такса од 9,95 долари што ги покрива трошоците за издавање и надомест за мирување од 5 долари месечно по 90-дневен период на неактивност. Провизија за конверзија на валути од 3 проценти се применува секој пат кога картичката се користи надвор од САД. Повлекувањето на готовина во банкомат чини 2 долари во САД и 3 во странство.

Shift, друга картичка достапна во САД, им овозможува на корисниците да се поврзат со нивните профили на Coinbase. Картичката Visa нема надомест за одржување, но 3% провизија се наплаќа за меѓународни трансакции. Повлекувањата од банкоматите чинат 2,50 американски долари во САД и 3,50 американски долари во други јурисдикции. Самата картичка е 20 долари. Shift поддржува само BTC и нуди бесплатна конверзија од bitcoin core во американски долари.

Големи крипто дебитни картички достапни во Европа

Wirex е првиот избор за многу Европејци. Стартапот базиран Велика Британија нуди виртуелни и физички Visa дебитни картички, а пластичната верзија доаѓа со чип и PIN. Тие моментално се достапни за жителите на Европската економска област (ЕЕА), каде што беше воведена поддршката на Iban за сите акаунти во евра. Сепак, компанијата планира да ги понуди своите услуги и на пазарите во Северна Америка и Азија.

Корисниците можат да ја вчитаат картичката со bitcoin core (BTC), ethereum (ETH), ripple (XRP), litecoin (LTC), а последниот е додаден неодамна. Имателите на картички можат да потрошат три водечки fiat валути – евра, американски долари и британски фунти. Корисниците на Wirex плаќаат месечен надоместок за картичка од 1,50 долари. Повлекувањата од банкоматите во Европа чинат 2,50 долари и 3,50 долари на друго место. Набавките во продавницата се наградени со 0,5 проценти крипто cashback во BTC.

Revolut, друга Британска компанија, нуди до 1 отсто кешбек во криптовалути за плаќања направени со неговата Revolut Metal картичка. За помалку од 16 долари месечно, премиум услугата на дигиталната банка им овозможува на клиентите пристап до пет главни монети – BTC, BCH, ETH, XRP и LTC – како и можност да платат повеќе од 150 fiat валути. Безконтактната картичка, која може да се користи било каде, Mastercard е прифатена, и доаѓа со повлекување од банкомати без надомест до 600 евра месечно (~680 долари).

Cryptopay издава уште една картичка во виртуелна и физичка форма. Вторава има чип и чини 15 долари. Безконтактната картичка моментално е издадена само во Русија, каде што има 1% надомест за полнење и месечна услуга од 65 Руски рубљи, помалку од еден долар. Cryptopay планира да ги донесе своите картички во Сингапур. Провајдерот поддржуваBTC, ETH, LTC, и XRP. Провизија од 2,50 Американски долари се применува на повлекувања од банкомати и за секоја трансакција на берза се наплатува провизија од 3 проценти.

Некои новодојденци на пазарот

Голем број провајдери за исплати и fintech стартапи започнаа нови дебитни картички за криптовалути во изминатите неколку месеци. Овие платформи се обидуваат да го привлечат вниманието на крипто корисниците ширум светот и да се докажат како алтернативи за добро воспоставените производи на пазарот.

Fuzex е проект за платежна картичка за криптовалути, кој минатото лето го избра bitcoin cash (BCH) како основна криптовалута. Тој, исто така го поддржува ЕТH и сопствениот токен на платформата, FXT. Во моментов картичките Fuzex се издаваат на жителите на Европа и регионот APAC. Физичката картичка е овозможена со NFC плаќање. Таа доаѓа со EMV чип и баркод дисплеј.

Crypto.com, компанија со седиште во Хонг Конг, порано позната како Monaco, објави во октомври дека почнува да ги испраќа своите картички VIS Visa до клиентите во Сингапур. Припејд картичките се поврзани со мобилен паричник кој им овозможува на сопствениците да купуваат, продаваат, складираат, испраќаат и следат дигитални монети, како што се BTC, ETH, BNB токенот на Binance, сопствените MCO токени на платформата, како и големи fiat валути. Crypto.com, исто така, откри дека картичките ќе бидат издадени во САД преку партнерство помеѓу филијалата Foris Inc на Флорида и Metropolitan Commercial Bank во Њујорк.

Aximetria нуди дебитна картичка поврзана со паричник за криптовалути, кој стана достапен за Руските граѓани од минатата година. Во ноември, стартапот со седиште во Швајцарија, извести дека на својата платформа го поддржува BTC и ЕТH кои можат да се користат за плаќање преку интернет и офлајн преку инстант конверзија во fiat. Компанијата соработува со крипто берзата Cex.io. Картичката може да се нарача од нивната iOS апликација.

Leave a comment