60.000 регистрирани корисници во донациска кампања за собирање на 1 милион долари во крипто за Венецуелците

Добротворна кампања за да се овозможи директен трансфер од 1 милион долари во крипто донации за Венецуелците регистрираше околу 60.000 заверени корисници и собра 272.000 долари до денес. Веста беше објавена во интервју со лидерот на кампањата, Стив Ханке, со National Public Radio на 21-ви април.

Професорот Ханке е професор по применета економија на Универзитетот Џонс Хопкинс, кој, наводно, беше економски советник на поранешниот претседател на Венецуела, Рафаел Калдера, помеѓу 1995-та и 1996-та година.

Професорот Ханке истакна дека кампањата, наречена “Airdrop Venezuela”, ја користи постојната блокчејн и е-паричник поврзан со банка инфраструктура со AirTM стартапот кој е со седиште во Мексико. Заедно со американскиот крипто-токен, AirUSD, поврзан со американски долар, услугата за е-паричник, исто така, поддржува уште девет криптовалути, според соопштението за печатот во 2018-та година.

Професорот Ханке изјави за NPR дека кампањата има за цел да има 100.000 потврдени Венецуелци регистрирани со верифицирана идентификација како квалификувани да добијат 1 милион долари во донации. Заедно со 60.000 регистрирани корисници, 272.000 долари се собраа од нејзиното лансирање есента 2018-та година.

Како одговор на прашањето на NPR во врска со извештаите дека извршниот директор на AirTM, Рубен Галиндо, изрази желба да соработува со опозицискиот водач на Венецуела, Хуан Гваидо во иднина, професорот Ханке истакна дека намерите на AirDrop Venezuela се “чисто хуманитарни […] и дека немаат конкретна политичка мотивација. Таа постои само да им помогне на луѓето и да им даде куповна моќ”.

Тој истакна дека проектот има за цел да демонстрира како крипто може да се користи од страна на хуманитарните агенции на глобално ниво за безбедно и транспарентно доставување средства и помош за луѓето на кои им се потребни.

Додека земјата се соочува со се уште – во тек – политичка криза и тековни економски превирања, трговските количини на Биткоин во Венецуела се пријавени дека достигнаа највисоко ниво во февруари оваа година.

Медиумите ја следат судбината на контроверзната национална криптовалута на Венецуела, Petro (PTR), која официјално беше лансирана во 2018-та година. Лидерот на опозицијата во Венецуела и самопрогласениот привремен претседател Хуан Гваидо ги отфрли плановите на актуелниот претседател Николас Мадуро за Petro и ги прогласи како измама уште во декември 2017-та година.

Leave a comment