Шопинг со крипто: Повеќе од 240 локации во Словенија прифаќаат исплата преку нова апликација

Тимот зад мобилната апликација која им овозможува на купувачите да платат со крипто во онлајн продавници и вистински продавници, ги претстави новите функции и редизајн – овозможувајќи им на потрошувачите да купуваат во пост-новогодишните продажби кои се во полн замав.

Eligma, стартап посветен на паметната трговија и блокчејн застапувањето, вели дека најновата верзија на неговата Elipay апликација ја граделе да биде едноставна. Како што нудат итни исплати со избрани криптовалути, бесплатни преноси помеѓу корисници низ целиот свет, биланс и историја на трансакции и награди за лојалност, апликацијата исто така сега овозможува подобрена навигација и откривање на продавниците.

Повеќе од 240 локации сега го прифаќаат Elipay како метод на плаќање, а апдејтот на апликацијата се обиде да им олесни на купувачите да најдат нови места каде што можат да го поминат со крипто. Корисниците можат да пребаруваат продавници и даватели на услуги во нивна близина, или да пребаруваат места по категорија. Покрај тоа, Elipay создаде функција со која тие можат да ги зачуваат нивните омилени места – што значи детали за контакт и работно време – никогаш не се подалеку од еден клик.

Апликацијата моментално е достапна на Google Play и App Store. Од нејзиното лансирање, им овозможи на корисниците да вршат плаќања користејќи Биткоин, Bitcoin Cash, Ethereum и специјално креираниот токен ELI – како и пренос на средства на други корисници на Elipay низ целиот свет. Постои, исто така програма за упатување, нудејќи им на корисниците награди во Биткоин за препорачување Elipay на пријатели.

Elipay во акција

Од барови и ресторани до продавници и салони, Еligma вели дека нivnata платформа е прифатена од богатата разновидност на места – што значи дека е можно да се плаќа со крипто на различни места. Корисниците на Elipay можат да започнат свој ден со парче торта во премиум хотел, да се забавуваат во escape rooms, да се занимаваат со малопродажба, да пијат коктел во трендовски бар и да уживаат во high-end кујната, без притоа да се осврнат кон fiat валутите.

Сите овие локации може да се најдат во малата централно-европска земја Словенија, која брзо станува центар за крипто, бидејќи ја добива титулата “европска Силиконска долина”. Eligma тврди дека нацијата може да се пофали со една од највисоките концентрации на крипто-пријателски локации по глава на жител – во главниот град на Словенија, Љубљана, кој се спомнува во светски новински наслови со лансирањето на “Bitcoin City”, соработка помеѓу Eligma и трговскиот и бизнис центарот BTC City, еден од најголемите во Европа.

Компанијата вели дека фамата околу Еlipay исто така се шири и подалеку од Љубљана, на пример, до вториот најголем град во Словенија, Марибор – со куќи за гости, кафулиња и студио за дизајн, каде што исплатите направени со апликацијата се добредојдени и охрабрени.

Leave a comment