Швеѓанец осуден затоа што испратил бомба до крипто фирма поради изгубена лозинка

Шведскиот суд осуди еден човек на шест и пол години затвор откако испратил “потенцијално смртоносна бомба” во крипто-фирма со седиште во Велика Британија, објави BBC вчера, 9-ти ноември.

Џерму Михаел Салонен (43) се соочи со неколку обвиненија во Окружниот суд во Стокхолм, вклучувајќи испраќање на бомба до вработените во Cryptopay во Лондон и испраќање бел прашок до Шведските политичари – вклучувајќи го и премиерот.

Салонен, наводно, се обидувал да се одмазди на фирмата поради нивното одбивање да му ја сменат лозинката на Cryptopay платформата во август 2017-та година. Како што објави BBC, Cryptopay го одби барањето, бидејќи таквата промена би била во спротивност со политиката на компанијата.

Салонен испрати експлозивен уред во коверт со обвивка на двајца вработени во Cryptopay во Хакни, Лондон, во ноември 2017-та година, а пакетот беше доставен до сметководствена фирма претходно користена од Cryptopay.

Неколку месеци подоцна, во март 2018-та година, работник во канцеларијата почна да го отвора пакетот, но застана кога стана сомнителен за содржината. Пакетот беше упатен до Командата за терористички напади на полицијата, која ги испрати информациите од ДНК од бомбата до Интерпол, предупредувајќи ги Шведските власти за активностите на Салонен. Според BBC, Салонен веќе бил познат на Шведската полиција.

Основан кон крајот на 2014-та година, Cryptopay е биткоин (BTC) wallet, услуга за дебитни картички и размена на клиенти за Велика Британија и Европската Унија. Коосновачот на Cryptopay, Џорџ Басиладзе, изјави дека фирмата ги смени канцелариите “неколку месеци пред да биде испорачано пликото”. Никој не беше повреден во инцидентот и “ниту еден од вработените во Cryptopay некогаш работел на таа адреса”.

По неодамнешните вести, Cryptopay потоа напишаа во твит дека ресетирањето на лозинката е “без проблем”, во случај истата да е заборавена:

На 31-ви октомври, голем број фирми во Амстердам се соочија со друг случај на крипто изнудување преку е-мејл, со анонимна индивидуа која се заканува со напад со рачни гранати, ако не се испратат 50.000 евра (57.000 долари) на неговиот биткоин wallet.

Претходно оваа година, медиумите објавија дека Рускиот крипто блогер и трговец Павел Њашин, е пронајден мртов во неговиот стан во Санкт Петербург. Њашин претходно бил нападнат, кога напаѓачите украле околу 425.000 американски долари во кеш откако се пофалил за неговото крипто богатство преку интернет. Додека истрагата беше отворена последователно во мај, сè уште нема нови вести за ова случка.

Leave a comment