Целосен преглед на крипто пазарот во 2019-та

Ако нешто научивме досега за крипто пазарот по масовната хистерија по Биткоин во 2017-та година е дека е многу непостојан и непредвидлив. И покрај тоа, ова го прави крипто непримамлив за оние што сакаат да направат побезбедни инвестиции, а сепак од некои направи милионери преку ноќ низ целиот свет.

Време е да ги провериме некои од најпопуларните криптовалути за да видите како тие функционираат.

Дали е се уште добро време да се инвестира во криптовалути? Кој е тековниот статус на Биткоин, Eтереум, Litecoin и други крипто монети? Погледнете го овој извештај за да дознаете.

1. Биткоин

Биткоин започна како таков и остана апсолутен крал на криптовалутите уште од неговиот почето, а за истото се криви следниве причини:

  • нашироко се користи за анонимни трансакции;
  • во денешно време, најдобрите сајтови за Биткоин коцкање се во пораст на секој легален и црн пазар;
  • некои познати продавници ( и тие онлајн) започнаа да прифаќаат BTC за сите плаќања.

По неговото највисоко ниво во 2017-та година, и оваа година беше неверојатна година за Биткоин.

Во овој момент, 1 BTC вреди околу 11.900 долари (над 10000 фунти). Со оглед на тоа Биткоин всушност ја започна 2019-та година по цена од околу 3.700 американски долари, па може да кажеме дека е прилично турбулентна година за оваа криптовалута.

Најголемиот скок во 2019-та година се случи на 10-ти јули, кога 1 BTC вредеше над 12500 долари.

Што можеме да очекуваме од Биткоин во наредниот период? Исто како и досега, е чисто невозможно да се каже што ќе се случи со Биткоин и кога.

2. Litecoin

Бидејќи сите цени на криптовалутите се многу зависни од Биткоин, тоа беше и турбулентна и непостојана година за Litecoin, исто така. Во однос на цените, Litecoin е многу помалку вреден од Биткоин: 1 LTC во моментов чини околу 90 долари. Сепак, тоа не значи дека ќе остане на двоцифрена вредност засекогаш. Повеќе од неколку пати, Litecoin го надмина прагот од 100 долари и остана таму доста време. Ова се случи и во 2019-та година.

LTC беше проценет на повеќе од 100 долари повеќе од еден последователен месец (крај на мај – средината на јули). Во моментов, Litecoin е многу непостојан и се знае дека неговата вредност се менува до 10 проценти во еден ден. Значи, ако сте заинтересирани за некои возбудувања, Litecoin дефинитивно ќе ви приреди неколку!

3. Ripple

И покрај тоа што Риппле има најниска цена од сите криптовалути на нашата листа, тоа не значи дека не имаше успешна година, исто така. Ripple, инаку позна како XRP, ја започна оваа годинa на околу 0,35 долари, откако се држеше стабилно над 0,45 само еден месец. Ripple го забележа својот најголем раст на цените во мај, исто како и другите криптовалути, кога го постави годишниот рекорд од 0,45 американски долари. Сега, Ripple е нешто постабилен од другите криптовалути и се одликува со помала нестабилност. Цената на XRP се очекува значително да се зголеми во наредните години како што сè повеќе банки започнуваат да го воведуваат како свој крипто-механизам.

4. Етереум

Eтереум е уште една моќна валута во крипто арсеналот. ЕТH некогаш беше втора криптовалута по вредност веднаш позади Биткоин, но ова се смени откако многу нови валути влегоа на пазарот. Во моментов Eтереум вреди околу 220 долари.

На почетокот на годината, ЕТH имаше сличен перформанс како другите криптовалути. По големото искачување на 420+ долари во август 2018-та година, Етереум падна на околу 130 долари на почетокот на оваа година. Од тогаш почна да се опоравува, додека нејзиното најголемо ниво беше достигнато на 27-ми јуни со над 324 американски долари.

5. Libra (новата криптовалута на Facebook)

Кога станува збор за нови криптовалути, сигурно е да се каже дека Libra дефинитивно беше криптовалутата која ја одбележа 2019-та година. Таа беше објавена во јуни и се очекува да биде лансирана во 2020-та година, но истата го разниша пазарот крипто пазарот до неговото јадрото. Некои владини тела веќе започна да изразуваат загриженост дека Libra премногу ќе го наруши финансискиот пазар.

Се очекува Libra да започне со околу 1 фунта и сите корисници ќе можат да ја купат преку паричникот Calibra на Facebook. Како што можете да видите, 2020-та година дефинитивно ќе донесе многу свежа возбуда во екосистемот на криптовалутите. Сè што останува да направиме е да го следиме напредокот на нашите омилени криптовалути, купете ефтино и продајте скапо!

Leave a comment