Хонг Конг: Биткоин милионер уапсен откако направил да “врнат пари”

Претпоставениот биткоин милионер е уапсен во Хонг Конг откако направил да “врнат пари” на улиците, објави локален весник на англиски јазик Shanghaiist на 17-ти декември.

Во неделата, еден дел од 100 долари во банкноти беа фрлени од покривот во Шам Шуи По, една од најсиромашните Хонг Конг соседства. Вонг Чинг-Кит, локален крипто ентузијаст, наводно биткоин милионер и претприемач кој е сопственик на веб-сајтот на Epoch Cryptocurrency, се верува дека е одговорен за трикот.

Во видеото објавено на Facebook профилот на Epoch Cryptocurrency, тој може да се види како прашува “дали некој верува дека парите можат да паднат од небото?” Пред да паднат парите од висока зграда зад него.

Описот на видеото го опишува конкурентниот натпревар во кој учесниците наводно можат да освојат големи парични награди. Во друго видео Ching-kit, наводно, се опишува себеси во луксузен автомобил како некој вид “бог” кој “краде од богатите и им дава на сиромашните”.

Според Shanghaiist, човекот подоцна бил уапсен од страна на локалната полиција, наводно, пред да спроведе друг публицитет. Shanghaiist известува дека тој бил уапсен за “нарушување на јавниот ред и мир”, додека стримал во живо со куп на готовина во раката.

Лео Вис, член на локалната крипто заедница, објави дека Ching-kit не е биткоин милионер, туку наместо тоа, “работи со шема слична на пирамида”. Полицијата наводно, тврди дека успеала да заплени само околу 6.000 Хонгконгски долари (767 долари), но популарен пост на Twitter тврди, неразумно, дека “100 од милиони Хонгконгски долари” биле исфрлени од покривот.”

Во мај 2018-та година, организаторите на блокчејната конференција во Кина беа подложени на остри критики откако договорија настап кој вклучуваше имперсонатор на Мао Це Тунг. Актер облечен во сив Мао костим даде говор во стилот на претседателот, посакувајќи успех на публиката со акцент од провинцијата кај што бил роден Мао, провинцијата Хунан, прогласувајќи:

“Вие сте достојни да бидете наречени големи синови и ќерки на Кинеската нација, и ви благодарам во името на Мао Це Тунг”.

Организаторите, наводно, го прекршиле законот со кој се забранува користење на имиџот на било кој минат или сегашен лидер во промотивните активности и телевизиските реклами.

Претходно истиот месец, трик за публицитет на Украинска ICO  на Монт Еверест резултираше со смрт на шерпа. Социјалната мрежа ASKfm спонзорираше “крипто ентузијасти” за да се искачат на Монт Еверест и остави ledger крипто паричник кој содржел 500.000 во ASKfm токени на врвот. Шерпа почина за време на спуштањето.

Leave a comment