Фудбалскиот клуб Евертон потпиша партнерство за е-трговија со Еtoro

Фудбалскиот клуб Евертон од Британската Премиер лига потпиша договор со крипто-инклузивната инвестициска и трговска платформа eToro. Евертон ја сподели веста за партнерството во официјално соопштение на 1-ви август.

Според извештајот, eToro сега ќе биде „Официјален партнер за е-трговија“ на Евертон, кој ќе нуди рекламирање на платформата преку неговите маркетинг средства и натпревари на домашниот стадион Гудисон Парк. Директорот за комерцијални работи на Евертон, Алан Мектавиш, изјави дека е „возбуден кога гледа што може да се постигне со тоа што ќе се донесе блокчејн технологијата во светот на фудбалот“.

Платформата eToro

Како што е наведено во објавата, еToro поддржува инвестиции и во акции и во производи, како и во крипто средства. Покрај тоа, покрај партнерството со Евертон, еToro, наводно, потпишал и со шест клуба во рамките на Премиер лигата за сезоната 2019-2020.

Во април, eToro лансираше и крипто берза за професионални трговци наречена eToroX, која се претпоставува дека е целосно регулирана. Берзата поддржува тргување со Биткоин (BTC), Етер (ETH), XRP, Dash (DASH), Bitcoin Cash (BCH) и Litecoin (LTC). Новата берза, исто така, започна осум stablecoins поддржани од осум соодветни национални девизни валути.

Крипто во фудбалот

Италијанскиот фудбалски клуб АС Рома во јули се здружи со блокчејн фирмата за спорт и забава Chiliz. Партнерството, наводно, и дава дозвола на Рома да се приклучи на платформата за гласање базирана на блокчејн наречена Socios, поддржана од Chiliz, што му овозможува на клубот да издаде фан токени. Овој токен, наводно, ќе им овозможи на навивачите да гласаат за клупски одлуки околу фудбалскиот тим.

Други фудбалски тимови со големи имиња во текот на изминатата година се здружија со организации поврзани со криптовалути и блокчејн, вклучувајќи ги и Бразилскиот фудбалски клуб Атлетико Минеиро, тимот на Англиската Премиер лига Вест Хем Јунајтед и Францускиот фудбалски клуб Парис Сен Жермен.

Leave a comment