Фондацијата Litecoin ќе ја спонзорира борбата за UFC титулата за да го зголеми крипто усвојувањето

Фондацијата Litecoin ќе спонзорира настан од Ultimate Fighting Championship (UFC) организација за мешани боречки вештини, според соопштението објавено на 26-ти декември.

Во соопштението, фондацијата соопшти дека стана “Официјален крипто партнер” на UFC борбата во тешка категорија меѓу Џон Џонс и Александар Густафсон. Фондацијата Litecoin изјави дека спонзорството е дел од нивните напори за проширување на усвојувањето на дигитални валути, велејќи:

“Со брендови и институции кои продолжуваат да туркаат кон криптовалути и блокчејн, ова е уште еден сигнал дека оваа технологија се приближува кон мејнстримот”.

Litecoin (LTC) беше издаден во 2011-та година од поранешниот инженерски директор на Coinbase Чарли Ли. Монетата е proof-of-work валута со ограничена понуда од 84.000.000 LTC. Litecoin не е централно управувана, но Фондацијата Litecoin ја развива својата мрежа. Ли е исто така управен директор на Фондацијата.

Во 2017-та година, глобалниот спортски пазар беше проценет на околу 557 милијарди долари, додека Северна Америка беше најголем регион во спортскиот пазар таа година, со пазарен удел од 33 отсто, според компанијата за разузнавање и истражување на пазарот Business Research Company. Подигањето на средства преку спонзорство наводно привлекува нови спонзори на пазарот, со крипто спонзорствата кои постепено се прошируваат.

Во декември, бразилскиот премиер фудбалски клуб Атлетико Минеиро започна фантастичен токен наречен “ГалоКоин”, базиран на Footcoin – платформа за изработка на кориснички токени на блокчејнот на Ethereum. Симболот на Атлетико ќе им овозможи на обожавателите да купат играчки, официјална облека и да учествуваат во попустните програми.

Во септември, Францускиот фудбалски клуб Париз Сен Жермен (ПСЖ) се здружи со блокчејната платформа Socios.com за да започне токен екосистем. Токенот ќе му овозможи на клубот да започне со фан-токени (FTO), кој им дава на навивачите пристап до брендираните светски клубови. Токените ќе дојдат со право на глас и можат да им дадат ВИП статус  и / или награди на нивните сопственици.

Во јуни, најголемата крипто-берза во светот Binance направи инвестиција во платформата за гласање во е-спортови chiliZ, базирана на блокчејн.

Leave a comment