Тајван: Уапсен осомничен за кражба на 3 милиони долари електрична енергија за да фарма крипто

Еден Тајванец осомничен за кражба на електрична енергија во вредност од над 3 милиони американски долари за фармање биткоин (BTC) и Ethereum (ЕТH) е уапсен, според извештајот на локалниот новински канал EBC Dongsen News на 26-ти декември.

Осомничениот, чие презиме е дадено како Јанг, беше обвинет за наводно крадење на електричната енергија за успешно да фарма криптовалути во вредност од над 100 милиони јуани (околу 14,5 милиони долари). Јанг се смета дека користел минимум 17 различни деловни простории за таму да отвори продавници за играчки или интернет-кафулиња како фасада за неговите наводни крипто фармачки активности.

Во извештајот се наведува дека Јанг ги ангажирал електричарите да ги пренасочат каблите во просториите на таков начин што би се избегнувале мерењата на електричната енергија и да не се открие украдената моќ. Државниот сопственик на комунални услуги Taiwan Power Company први пријавиле дека забележале неправилности во снабдувањето со електрична енергија, поради што се спровела полициската истрага. Освен Јанг, осомничениот соучесник, исто така, бил, наводно, идентификуван.

Ванг Жиченг, заменик-шеф на четвртата бригада на Тајванското биро за кривични истраги, е цитиран од EBC Dongsen News, изјавувајќи дека:

“[Осомничените] регрутирале електричари кои успеале да влезат во запечатените метри за да ги додадат во приватни линии и да користат електрична енергија бесплатно пред нејзината употреба да стигне до метрите.”

Осомничената кражба на енергија како гориво за операции за крипто фармање не е несекојдневна; овој октомври, еден жител на северната провинција Шанкси беше осуден на три и пол години затвор за наводно крадење на ел. енергија од железничка станица за да ја искористи во своите операции за фармање биткоин.

Исто така во Кина – овој пат во провинцијата Анхуи во земјата – еден осомничен беше уапсен за обид за кражба на електрична енергија за да ги финансира своите “непрофитабилни” фармачки операции.

Leave a comment