Среќен десетти роденден, Биткоин: BitMEX и крипто заедницата прославуваат

Кон крајот на октомври, NewsBTC објави дека Биткоин наполнил десет години. Додека ова беше фактички точно, првата криптовалута на светот наполни една деценија на 3-ти јануари, кога Сатоши Накамото го обработуваше првиот официјален блок на точно овој ден, пред само десет години. Оваа појава во индустријата не останува незабележана, бидејќи крипто ентузијастите на Twitter ја изразија нивната љубов за вродената способност на Биткоин да го преврти централизираниот естаблишмент на глава. Дури и BitMEX, еден од највлијателните крипто стартапи во 2018-та година, се придружи на забавата.

Среќен (вистински) 10-ти роденден, Биткоин!

Пред десет години, изолиран од надворешниот свет, Сатоши Накамото, поединецот или групата одговорна за раѓањето на Биткоин, го фармаше првиот блок. И додека потеклото на мрежата не беше ништо спектакуларно – како што има гласини дека Сатоши ги фармал блоковите со mid-range десктоп, кој најверојатно бил гласен и топол – но тоа било почетокот на револуционерна сила.

Творецот на Биткоин ја потврди потенцијалната моќ на промена на парадигмата на нивната иновација, транскодирајќи го релевантниот наслов од Британскиот весник The Times во Genesis Block. Накамото никогаш експлицитно не ја објаснува причината за насловот, кој гласеше дека “Канцеларот е на работ на вториот пакет финансиска помош за банките”, но многу децентралисти тврдат дека тоа е очигледна опасност кај централизираните финансиски субјекти. Значи, стана широко прифатено дека ова не е стар наслов изваден од илјадниците RSS интернет канали, тоа е сигурно.

Сега, на 3-ти јануари 2019-та година, BitMEX, берзата со седиште во Хонг Конг, која брзо стана де-факто центар за крипто-торентни трговци, излезе на Twitter за да ѝ даде на својата заедница малку изненадување. Преку твит што е споделен до пеколот и назад, берзата, која се проценува дека достигнала 1,2 милијарди долари во фискалната 2018-та година, открила дека оставила порака во изданието од четвртокот на The Times.

https://twitter.com/BitMEXResearch/status/1080590401323450368/photo/1

Пораката, која ја опфаќа целата долна четвртина на хартијата, гласи: “Благодариме, Сатоши. Ние ви должиме. “BitMEX, исто така, му посака среќен роденден на Биткоин, ставајќи го и хашот до првиот блок обработен на 3-ти јануари 2019-та (553.509). Во овој блок, обработен од Bitmain, Џиханг Ву и другите главни во Пекинг го вклучија “ThanksSatoshi” во input-от на Coinbase.

Имајќи предвид дека BitMEX обезбеди реклама на насловната страница, на истата публикација која не се сложувала со работата на Сатоши, многу членови на крипто заедницата беа изненадени.

Ник Картер, водечки биткоин поборник, го пофали потегот на берзата, и на шега напиша “Сатоши биди благословен” во евидентна игра на зборови. Алистер Милн, про Биткоин инвеститор и претприемач кој отворено ги критикуваше растечките нивоа на глобалниот долг, истакна дека итрата реклама е “одлична идеја”. Додека Артур Хејс, главен извршен директор на BitMEX, едноставно напиша “силен до многу силен” веројатно мислејќи на фундаменталната одлична изведба на Биткоин уште од првиот блок.

Џил Карлсон, истражувач за криптовалути и новинар, се пошегува дека BitMEX “не можеше да добие подобар наслов”. Карлсон стави акцент на насловот на The Times од четвртокот, во кој се вели: “Универзитетите се соочуваат со кредитни кризи како што долгот се зголемува”, точен опис на макро пазарите денес.

The Times можеби не е најраспространетиот весник, но напорите на BitMEX да одат над и надвор од нивната должност, на роденденот на Биткоин од сите денови, беа ценети од криптосферата.

Proof Of Keys

BitMEX не беше единствената група која го слави својот клучен датум. Пред неколку недели, Трејс Мајер, водечки Биткоинер и децентралист во раната фаза, почна да води кампања за годишен настан кој е наречен “Proof of keys”. Proof of keys, за оние кои пропуштиле, е настан кој ги поттикнува инвеститорите во криптовалути да ги повлечат 100% од нивните акции од централизираните берзи. Официјалната веб-страница на Proof of keys гласи:

“Секоја година HODLers прославуваат со тест на доверба. HODLers ги тестира луѓето, берзите, корпорациите и други услуги. Спремете ги ограничувањата за повлекување подготвени. Плус, лесно може да се заборави каде се наоѓаат мали количини на биткоини. Запомни ги и најде ги. Што е најважно, HODLers може да се тестираат.”

Иако ова треба да биде вежба како предизвик на централизирани паритети во движењето за децентрализација, што всушност се криптовалутите, Балаџи Сринивасан, шеф на технологија во Coinbase, позитивно коментираше за ова прашање. Восвој  твит, Сринивасан брзо го најави настанот, пред да објасни како корисниците на Coinbase би можеле да ги повлечат своите Биткоини и другите крипто-средства од платформата.

Други значајни инсајдери на индустријата, исто така, излегоа во поддршка на Proof of keys. Blockchain.com, фирма со седиште во Сан Франциско која управува со најпопуларниот крипто паричник во светот, заедно со ShapeShift, AirSwap, Ledger и десетици други стартапи, ја изрази важноста на настанот. Дури и Weiss Ratings, истражувачката група за пазари во Флорида, која стои зад контроверзниот извештај за крипто рејтинг, забележа дека како криптовалутите се дизајнирани да ги дезинтегрираат потрошувачите и нивните пари, Proof of keys е совршена иницијатива за акцентирање на оваа причина.

Веројатно, Биткоин е многу посилен отколку пред само десет години. Но, сè уште стои долг пат пред него, особено кога централизираните ентитети продолжуваат да го затегнуваат својот зафат.

Leave a comment