Се појавија слики кои повторно ги разгореа надежите за крипто паричник во новиот Samsung Galaxy

Тоа е премиерата што се очекува од многумина, а крипто ентузијастите станаа дел од нетрпеливото мноштво. Долгоочекуваното 10-годишно издание на смартфонот на Samsung, наводно, ќе дојде во различни верзии, вклучувајќи и еден со 5G конекција, кој ќе има до шест камери, напред и назад. Според новите слики, исто така, ќе има паричник за криптовалути.

Корисниците ќе можат да симнат или создадат крипто паричник

 Фотографиите од Galaxy S10 кои се појавија на социјалните медиуми оваа недела покажуваат дека крипто функционалноста е интегрирана во менито на телефонот под “Samsung Blockchain Keystore.” Матичната апликација е опишана од Samsung како “безбедно и погодно место за вашите криптовалути”.

Корисниците им се ветени на можноста “да го обезбедат и управуваат” со нивниот “private block key”. Понатаму, функцијата Samsung Pass поддржува биометриска проверка за подобрена безбедност. Апликацијата исто така ќе му овозможи на сопственикот да симне постоечки крипто паричник или да создаде нов. Интерфејсот ги информира корисниците дека можат да ги пренесат криптовалутите од нивните постоечки паричници.

https://twitter.com/VenyaGeskin1/status/1088105968892891136/photo/1

Според сликите кои протекоа на интернет, вградениот паричник во Galaxy S10, најверојатно, ќе може да складира повеќе дигитални монети, бидејќи има “Поддржани криптовалути” опција. Едниот крипто прикажан на фотографијата е Ethereum.

Новoто издание на Samsung смартфонот, најверојатно, ќе биде претставено на претстојниот настан за Galaxy Unpacked, кој е закажан за 20-ти февруари и ќе биде посветен на 10 годишнината од првиот Galaxy S. Според Gizmodo, телефоните ќе бидат достапни за преднарачка од тој датум и ќе бидат пуштени на почетокот на март.

Galaxy S10 ќе биде понуден во 3 модели

Се очекуваат три модификации на новиот Galaxy телефон – редовната S10, поевтината S10 Lite верзија и S10 +. Се претпоставува дека моделите со повисоки спецификации ќе доаѓаат со дисплејот “Infinity O”, кој има дупчиња во кои се сместени предните камерите  и скенер за отпечатоци на екранот.

https://twitter.com/evleaks/status/1071247338843320320/photo/1

Трите верзии ќе бидат различни во однос на големината на екранот – 5,8, 6,1 и 6,4 инчи, соодветно. Тие исто така ќе се разликуваат во смисла на внатрешно складирање, кое ќе биде до 1TБ, капацитетот на батеријата достигнувајќи 5000mAh и цените.

Сликите на интегрираниот крипто паричник, кои беа објавени на Twitter покажуваат уред со една предна камера. Тоа е веројатно да биде или моделот ‘Lite’ или S10 со среден опсег, и двата имаат само една предна камера. Верзијата S10 + најверојатно ќе има две предни камери.

Последните извештаи за крипто паричник беа проследени со негирање

Во декември се појавија гласини дека Samsung развил апликација во која има и cold storage за дигитални средства и паричник за крипто трансакции. Новинскиот известувач, Sam Mobile, објави дека апликацијата ќе поддржува голем број криптовалути и токени како што се bitcoin core (BTC), bitcoin cash (BCH), ethereum (ETH) и ethereum токени ERC20. Сепак, Samsung ги негираше информациите, опишувајќи ги како шпекулации.

Потоа, на крајот од минатиот месец се објави извештај дека Корејскиот гигант поднесе трговска марка насловена како “Samsung Crypto Wallet”. Веста ги поттикна предлозите дека компанијата навистина планира да ја интегрира крипто функцијата во претстојната постава на водечките производи .

Samsung не е единствениот производител на смартфони со планови за крипто интегрирање. Минатата пролет, се зборуваше дека Huawei преговара со Sirin Labs за да вклучи паричник  во своите мобилни телефони. Во ноември, Sirin labs лансираше свој “блокчејн смартфон”. Овој месец, HTC започна со испорака на својот Exodus 1 модел, уред кој доаѓа со вграден хардверски паричник. Со Galaxy S серијата, која е една од најпопуларните на пазарот, новите телефони на Samsung, најверојатно, ќе ја подигнат свеста за криптовалутите и потенцијално ќе го зголемат усвојувањето.

Се верува дека смартфоните обезбедуваат побезбедна платформа за складирање на криптовалути од персоналните компјутери. Во една статија објавена од Samsung минатото лето, IT консултант и експерт за безбедност, Џоел Снајдер, тврдеше дека мобилните уреди се посоодветни за складирање на дигитални средства, бидејќи користат Trusted Execution Environments. TEEs имаат посебна меморија и складирање, изолирани од останатиот дел од телефонот и неговиот оперативен систем.

Leave a comment