Седум фудбалски клубови од Премиер лигата потпишаа биткоин рекламен договор со eToro

Платформата за тргување со седиште во Велика Британија, eToro потпиша договор за рекламирање со седум фудбалски клубови од Премиер лигата, за прв пат платен во биткоин, објавија засегнатите страни во вторникот, 21-ви август.

Според разни извори, британските клубови Тотенхем, Брајтон и Хоу Албион, Кристал Палас, Кардиф Сити, Лестер Сити, Њукасл Јунајтед и Саутемптон објавија дека се регистрирале за рекламирање на eToro.

Интеграцијата на блокчејн и криптовалути на фудбалски стадиони и индустријата, исто така, ќе се фокусира кон овие партнерства, но eToro досега не дава детали за природата на “истражувањето”.

Овој потег означува нова пресвртница за интеграција на криптовалути во мејнстрим фудбалот. Спорадични експерименти веќе доаѓаат од клубови од други места, вклучувајќи ја и Турција, каде што Харунустаспор ангажираше професионален играч платен со Биткоин во јануари.

“Ова е прилично првиот чекор на долгиот пат на фудбалот кој целосно го опфаќа биткоин и основната блокчејн технологија”, изјави извршниот директор на eToro, Икбал В. Гандам,  цитиран од The Drum.

Минатата недела, Унијата на европски фудбалски асоцијации, попозната како УЕФА, потврди дека распоредила блокчејн систем за издавање на билети, како дел од постепениот развој.

Leave a comment