Русите обвинети за хакирање на изборите во САД финансирано со помош на биткоин

Група руски воени разузнавачи, обвинети во петокот, како дел од тековната истрага за мешање на претседателските избори во САД 2016-та година, наводно, користеле биткоин за финансирање на нивните операции.

Обвинителите тврдат дека 12-те именувани разузнавачки служби пробиле компјутерски мрежи и акаунти на мејлови во сопственост на Демократската партија на САД, вклучувајќи ја и претседателската кампања на демократскиот кандидат Хилари Клинтон.

Деталите беа вклучени под обвинение за заговор за перење пари. Според обвинението, обвинетите “се заложиле за перење на еквивалент од 95.000 долари преку мрежа на трансакции структурирани за да ја искористат перцепираната анонимност на криптовалутите како биткоин”.

“Во обидот да платат за нивните дела во целиот свет … обвинетите платиле за тоа со криптовалута”, изјави заменик-јавниот обвинител на САД, Род Розенштајн, на прес-брифингот.

Додека обвинетите, наводно, користеле други валути, вклучувајќи го и американскиот долар, “тие главно користеле биткоин при купување сервери, регистрирање домени и на друг начин вршење плаќања за зајакнување на хакерската активност”.

Се вели дека исплатите се направени за компании во САД, при што некои од тие средства се следат во  операција за биткоин фармање.

Обвинението појаснува:

“Покрај фармањето на биткоин, конспираторите стекнале биткоин преку разни начини дизајнирани да го заматуваат потеклото на фондовите. Ова вклучуваше купување биткоин преку платформи за размена, менување на средствата преку други дигитални валути и користење на при-пејд картички. Тие исто така имале помош од една или повеќе платформи за размена кои олеснија слоевити трансакции преку дигитални платформи за размена на валути кои обезбедуваат зголемена анонимност.”

Обвинетите, наводно, користеле повеќе “посветени е-маил акаунти” за да ги следат информациите за биткоин трансакциите и да ги олеснат плаќањата, се додава во објавата . Понатаму, обвинетите функционери ги префрлиле биткоините со користење на истите компјутери што ги користеле за хакирање на различни е-маил акаунти.

Обвинението е најновото што излезе од тековната и политички експлозивна истрага за вмешаноста на Русите во изборните процеси и можната вмешаност на членовите на претседателската кампања на американскиот претседател Доналд Трамп.

Роберт Милер, поранешен директор на федералното биро за истраги, беше назначен во мај 2017-та година да ја води специјалната истрага, од која Трамп беше исклучително навреден, и кој жестоко негираше каква било поврзаност со изборното мешање.

Leave a comment