Првиот Block Live Asia блокчејн фестивал, дебитира во Сингапур на 18.04 и 19.04

На 18-ти и 19-ти април 2019-та година во Сингапурскиот центар Marina Bay Sands ќе се одржи првиот Block Live Asia, дел-конференциски, дел искуствен блокчејн фестивал. Со реномирани имиња како што се DASH, bitcoin.com, Digifinex , BlockON Group, како спонзори и партнери, Block Live Asia има за цел да им даде на присутните целосно ново искуство во блокчејн просторот.

За разлика од типичните блокчејн конференции чии карти се продаваат по високи цени и се грижеа само околу блокчејн професионалците, овој дводневен фестивал е отворен за јавноста со слободен влез за оние кои ќе се регистрираат онлајн пред 15-ти април 2019-та година. Притоа, Block Live Asia има за цел да ги отстрани постоечките високи бариери за влез во просторот и промовирање на блокчејн технологијата и нејзината вистинска намена во светот.

Активностите на фестивалот се направени за да се справат со болните точки во индустријата, да преобликуваат перспективите на масите за блокчејн и да се направи технологијата применлива за секојдневниот живот на луѓето. Присутните можат да очекуваат автентични, конструктивни и неопходни дискусии за вистинската работа што се прави во блокчејниот простор преку мешавина на конференции и животен стил, како панел дискусии, забава во живо, воведни говори, креативни инсталации, искуствени зони и продавници за малопродажба.

“Block Live Asia е првиот бесплатен фестивал кој е искрен приказ на блокчејн технологијата. Ние сме уморни од блокчејн конференции кои се повеќе профитабилни, рециклирање на истите теми одново и одново. Ова е нашиот обид да го оправдаме просторот. Очекуваме да се случуваат огромен број активности, вистински и искрени чесни разговори помеѓу 60 гости говорници”, изјави Нгео Џиауен, извршен директор на Grounded.

Присутните ќе добијат шанса да ги поздрават некои од најголемите носители на промени во блокчејната индустрија, како и клучните традиционални играчи, меѓу кои и Роџер Вер, извршен директор на Bitcoin.com, Чиа Хок Лаи, претседател на Сингапурската fintech асоцијација, Стивен Браун, основачот на Crypto IB и повеќе, кои ќе ги споделат своите квалитетни мислења за теми како што се безбедноста на личните податоци и е-трговијата, приспособливоста на блокчејните и многу повеќе.

Block Live Asia, исто така, ќе ја прикаже премиерата на Trust Machine: The Story of Blockchain: “Приказната за блокчејн” – документарен филм во кој се прикажани поборниците и противниците на технологијата.

Оние кои не се подготвени да научат за блокчејнот, можат да сликаат неколку Instagram фотографии во неколку инсталациони зони, да играат интерактивни игри или да купуваат во малопродажната зона со која управува Expat Fair Singapore.

Други хајлајти вклучуваат:

Соочувајќи се со F / Ups

Презентиран од страна на BlockON Group, F / UPS ги повикува fintech и блокчејните претприемачи да споделат лични приказни за професионални неуспеси. Приказните за бизнис што пропаднал, договори за партнерства кои не успеале, производ што требал да се отповика и што на крајот успеал; тие ќе споделат се.

Зоната за крипто искуство

Посетителите добиваат персонализирано проучување и симулација на целото крипто искуство врз основа на нивното ниво на знаење. Од создавање на паричник, купување на нивниот прв токен за тргување на берза, интерактивната зона ги носи блокчејн аматерите на нивното сопствено крипто патување.

RAISE pitching натпреварувањето

RAISE е pitching натпревар, каде што на тимовите ќе им бидат дадени 5 + 5 минути за да пробаат да ја продадат својата технологија на панел на инвеститори. Најубедливите проекти ќе освојат парична награда, како и можности за инкубација и менторство од Incubator Founders Space од Силиконската Долина.

“Block Live Asia ќе биде незаборавно искуство, создавајќи нов модел за тоа што би требало да се постигне со една блокчејна конференција. Сакавме да разговараме за теми кои навистина се важни, конструктивни критики кои можат да го променат просторот на подобро. Нашите неверојатно истакнати говорници ќе направат повеќе од само споделување на своите искуства, тие ќе мотивираат и ќе ни покажат нов пат напред во овој bear пазар. И јас сум воодушевен што на нашите учесници им се овозможува бесплатен пристап”, изјави Дон Тсаи, проект директор на First Wave Agency.

Регистрирајте се на овој сајт пред 15-ти април 2019-та, за да добиете бесплатен влез. Обичните билети се по цена од 8.90 евра. Целосните детали се достапни на blocklive.asia.

За Block Live Asia

Дел-конференциски, дел-искуствен фестивал, Block Live Азија е уникатен вид на индустриски настан кој комбинира воведни говори, креативни инсталации и фото-достојни галерии за да се привлечат масите и да се промовира масовно блокчејн образование. Настанот ќе се одржи на 18-ти и 19-ти април 2019-та година во Marina Bay Sands конференцискиот центар во Сингапур од 10:00 до 18:00 часот. На фестивалот ќе има над 70 изложувачи низ конференциската сала од 45.000 квадратни метри.

Leave a comment