Првиот блокчејн смартфон се појави на пазарот: Finney на Sirin Labs

По неколкумесечни очекувања и една од првите пет најголеми ICOs од 2017-та година, на 29-ти ноември Sirin Labs го промовираше Finney, “прв во светот” блокчејн смартфон. Сепак, дури и со поддршката на фудбалската легенда Лионел Меси и продажбата од 157,8 милиони долари зад себе, уредот од 999 долари зачекори во неизградената територија, каде што неговиот cold storage wallet и DApp екосистемот ќе мора да се соочат со доминацијата на Apple и Samsung – како и Exodus 1, ривалскиот смартфон од HTC.

Карактеристики

Повеќето од клучните функции на Finney веќе беа објавени пред лансирањето во четвртокот: смарфонот е опремен со вграден cold storage паричник кој е физички одделен од главниот хардвер; неговиот оперативен систем Sirin е “Google-certified” мод на оперативниот систем Android; тоа може да се пофали со AI-управувана детекција од сајбер закани; и овозможува директна размена на избрани криптовалути (Ethereum, Биткоин и Sirin Labs Токен) без потреба да се користи централизирана берза.

Но, на својот настан во Барселона, Sirin Labs обезбеди поконкретни детали за неговите пошироки цели и очекувања за Finney, откривајќи дека смартфон е само почеток на нивните планови и носењето на блокчејн технологијата во мобилните уреди.

Најмногу од сè, Израелската компанија го користеше настанот  за да нагласи како Finney е смартфон кој ја прави блокчејната технологија подостапна за главната публика и која им овозможува на тврдокорните крипто ентузијасти попрактичен начин за безбедно управување со нивните монети.

“Ова е најважниот компјутер на нашата генерација – паметен телефон.”

“Телефонот Finney е едношалтерски систем”, изјави ко-основачот и ко-извршниот директор на Sirin Labs, Моше Хогег за време на неговата презентација. “Пред Finney, ти требаше ledger, ти беше потребен компјутер, ти требаше софтвер за паричник, а потоа ти требаше берза, а потоа веќе можеш да конвертираш. Finney го прави сето тоа во еден телефон”.

Со тоа што има cold storage паричник, услуга за конверзија на токени и апликации за крипто-размена на еден уред, Хогег потврди дека Finney ќе направи “огромен чекор напред во премостување на јазот помеѓу економијата на блокчејн и потрошувачкиот пазар”, со што крипто светот е повеќе достапен за публика која не мора да има време или склоност да се пријави на Kraken или Coinbase на нивните компјутери, а потоа да купи ledger или Trezor паричник.

Друг, попредвидлив аспект на планот на Sirin Labs за привлекување на масовен пазар е дека Finney ги има сите спецификации и функционалности што би ги очекувале од смартфон во 2018-та година. Телефонот има задна камера од 12MP (мегапикселна), 8-сантиметарска камера, 6-инчен екран на допир, 6GB RAM и 128GB меморија за складирање. Ова го става барем во истата лига како и овогодишниот iPhone XS, кој исто така има задна камера од 12MP (иако двојна), но всушност е помал, 5,5-инчен екран, 4GB RAM и 7MP селфи камера.

Фактот што тој може да се пофали со супериорност на перформансите во неколку оддели тука ќе помогне да се направи телефонот пожелен за некој кој можеби размислувал да купи одделен хардверски паричник и iPhone XS (или Samsung Galaxy S9) – и исто толку важно, леснотијата со која може да се користат неговите главни карактеристики (хардверскиот паричник и DApp store).

Процесот на трансакции е брз и безболен, вклучувајќи физичко отворање на паричникот (кој се лизга нагоре од врвот на телефонот) и неколку допири  на неговиот тач скрин , како и неколку допири на дисплејот на смартфонот (на пр. Да се избере каква трансакција сакате да направите). Една убава карактеристика е тоа што Finney му овозможува на корисникот лесно да ги спореди адресите и износите на трансакции прикажани на екранот на паричникот и на екранот на телефонот, нешто што гарантира дека монетите нема да завршат на погрешен примач како резултат на хакерски напад или багување.

Сепак, Sirin Labs има за цел со Finney да ги направи криптовалутите подостапни и популарни на многу други начини. Како прво, компанијата славно го регрутираше Лионел Меси како амбасадор на брендот Finney во 2017-та година, надевајќи се дека, според Хогел, ќе биде најдобрата личност која ќе го направи Finney – и крипто – многу повеќе видливи за масовниот пазар.

“Мислам дека безбедноста и приватноста сега се приоритет број еден. За секого е важно, бидејќи ги имаме сите наши содржини, сите наши животи на мобилни телефони […] Приватноста е многу важна сега повеќе од кога и да е, бидејќи во моментов има многу хакери, и луѓето можат да го украдат вашиот идентитет или вашите пари. “

Лионел Меси

DApp store

Додадено на завидната репутација на Меси, Sirin Labs откри дека Finney ќе го направи крипто повеќе достапен преку dCENTER на смартфон. Оваа функција не само што им овозможува на корисниците DApp store за децентрализирани, крипто-поврзани апликации, туку и ги наградува со SRN Токени за ангажирање и поминување време со апликациите што ги нуди. Покрај тоа, Хогег тврдеше дека сопствениците можат да си вратат околу 300 долари од цената што ја бара телефонот, ангажирајќи се со сите апликации достапни при лансирањето.

Компанијата се осврнува на оваа програма како “Заработи и учи” и во врска со конвенционалните продавници фокусирани на теренски работи кои треба да се отворат во декември во Лондон и Токио, покажува колку Sirin Labs се надева дека смартфон ќе служи како шампион за пошироката крипто индустрија, а не само за Sirin Labs.

“Целиот наш концепт е да го премостиме јазот”, објасни главениот комерцијален директор на Sirin Labs, Ерин Бразилеј. “И како такви, ќе отвориме концепциски продавници во Лондон и Токио и на други места. Нашите продавници ќе бидат еден вид на академија за блокчејната заедница, сите вработени ќе бидат обучени на највисоко ниво, така што луѓето во заедницата можат да дојдат и да поставуваат прашања [за блокчејн и криптовалути] .Затоа, дури и некој што воопшто не се разбира може да дојде и да добие целосно објаснување за тоа како функционира технологијата. И на пазарот нема ништо слично на ова.”

Оперативен систем фокусиран на блокчејн

Компанијата, исто така, го лансира Finney со својот оперативен систем фокусиран на блокчејн, Sirin OS, кој амбициозно има за цел да го надмине сопствениот хардвер. “Ние одлучивме да го развиеме Finney, првиот мобилен телефон кој управува со Sirin OS. Ова е само почеток на извршување на нашата визија.Нашата визија е дека секој уред базиран на Android ќе работи на Sirin OS. Ние се надеваме на други OEM [производители на оригинална опрема] да го прифатат оперативниот систем Sirin и да ни се придружат во блокчејн револуцијата.”

Со други зборови, Sirin Labs едноставно не сака да прави блокчејни телефони, туку да создаде платформа за криптовалути и блокчејн апликации, станувајќи еден вид “крипто Google”. Ако може да добие крипто-ориентиран оперативен систем, на пример на Samsung, Huawei или HTC телефон, тогаш ќе успее да го направи крипто мејнстрим, и затоа Ерин Бразилеј потврди дека Sirin OS е “барем” толку важен како Finney во долгорочната стратегија на Sirin Labs: “Ние треба да ставиме голем притисок врз ОЕМ, за да ги убедиме да го прифатат Sirin OS како стандардна, де-факто технологија за да им овозможат на нивните телефони да станат блокчејн достапни.”

Како што може да се замисли, Sirin Labs се надева на позитивна иднина за Finney. Со цел да испорача 100.000 единици на смартфонот во рок од една година, веќе прима нарачки за уредот на својата веб-страница – а во јануари телефонот ќе биде достапен и за купување преку Amazon Launchpad платформата.

Leave a comment