Овие се најголемите крипто победници и губитници во 2019-та година досега

Заврши и вториот квартал од 2019-та година и за оние кои инвестираа во криптовалути оваа година, пазарните цени се многу повисоки отколку што беа претходната година. Од значителни падови во декември 2018-та година, повеќето дигитални валути се здобија со извонредни добивки.

Дигитални средства со 350-550% добивки

Во текот на 2018-та година, многу крипто застапници и трговци ја наведуваа годината како “крипто зима” откако цените драстично опаднаа од нивните највисоки нивоа. Сепак, во 2019-та година приказната целосно се смени, бидејќи големото мнозинство на дигитални валути имаат стекнато значителна вредност во текот на последните два квартали.

Binance Coin (BNB) е во добивка од +521% во оваа година досега

Всушност, еден куп монети, од кои некои се релативно непознати, имаат стекнато добивки помеѓу 350-550% во текот на последните шест месеци. Binance coin (BNB) е главниот кандидат оваа година откако се здобила со 521% во текот на првиот и вториот квартал. После нејзе следат chainlink (LINK 510%), ravencoin (RVN 379%), Ignis (IGNIS 357%) и litecoin (LTC 345%). Сепак, дури и со овие изразени добивки, litecoin, на пример, се уште е намален за 64% од своето највисоко ниво (ATH).

Litecoin (LTC) се здоби со 345% добивки

Bitcoin Cash 24-тиот најголем добитник за 2019-та се искачи за 158%

Други значајни монети кои во текот на оваа година имаа зголемување на добивките се: holo (HOT), everex (EVX), monacoin (MONA), enjin (ENJ), ripio (RCN) и zcoin (XZC). Сите горенаведени криптовалути добија 169-282% само оваа година. Првите 10 дигитални средства по пазарен капитал имаат стекнато најмалку 100% или повеќе во последните два квартала. Следниот кандидат позади BNB и LTC во првите десет е еоs (ЕОЅ), кој забележа зголемување од 164%.

Bitcoin Cash (BCH) се здоби со 158% добивки

Проследен со bitcoin cash (BCH + 158%), што е 24-ти најдобар добитник оваа година. Тој што заостанува зад BCH е bitcoin core (BTC), што има 150% добивка од година во година. Најлошите два добитници за 2019-та од првите 10 криптовалути според пазарен капитал се ripple (XRP 21%) и stellar (XLM 9%). Повеќето од овие монети, покрај ripple и stellar, ги надминале традиционалните инвестиции во стоки, акции, благородни метали и барели нафта.

Bitcoin Core (BTC) се здоби со 150% добивки

Најлошите крипто изведувачи за 2019-та година

Најлошите изведувачи од првите два квартала од 2019-та година вклучуваат различни непознати и добро познати дигитални средства. До сега, најголем губитник е counterparty (XCP), со намалување за 77%.

Counterparty (XCP) изгуби повеќе од 77% од својата вредност годинава

Други монети кои немале голем успех во 2019-та година се: dentacoin (DCN -70%), salt (SALT -54%), substratum (SUB -50%), namecoin (NMC -49%), quarkchain (QKC -47% ), hxro (HXRO -45%), и factom (FCT -42%). Други монети кои изгубија многу во текот на последните два квартала се средствата како waves, bitcoin private, electroneum, stratis, pivx и spankchain.

Dentacoin (DCN) изгуби 70% од својата вредност годинава

Каде ќе оди криптоекономијата од овде?

Првите шест месеци од 2019-та година беа возбудливи за крипто ентузијастите, бидејќи најголем дел од дигиталната економија почнува да закрепнува од загубите на пазарот во 2018-та година. Целата криптоекономија има пазарен капитал повеќе од една четвртина од еден трилион долари до денес, а во глобалниот обем на трговија во текот на последните два месеца имало 40-100 милијарди долари. Имаше многу шпекулации за тоа зошто има нови пари кои течат во оваа економија и причините се разликуваат во зависност од тоа кој го прашуваш. Некои веруваат дека има институционален интерес кој се фокусира на криптовалутите, а други мислат дека тоа може да има врска со падот на економиите во бројни земји ширум светот. Без оглед на причината, цените на дигиталните средства во целина забележаа импресивни добивки оваа година.

Leave a comment