Објаснување за тоа како крипто плаќањата помагаат да избегнете трошоци и да заштедите пари

Веќе имам кредитна картичка. Зошто би користел крипто за да плаќам?

Ова можеби звучи малку претерано, но банките и традиционалните платежни системи ја ограничуваат слободата.

Замислете дека живеете во САД и вашиот сакан татко, чиј роденден се совпаѓа со Денот на независноста, престојува во друга земја. Бидејќи сите локални банки ќе бидат на одмор, можеби ќе се соочите со значителни одложувања кога ќе испраќате пари на неговата сметка во странска банка.

За да го избегнете ова, вие сте принудени да користите PayPal, специјални мобилни апликации или традиционални сервиси за трансфер на пари како Western Union. Сепак, нема гаранција дека парите ќе пристигнат на време или ќе завршат во џебот на вашиот роднина, бидејќи сите луѓе прават грешки. На пример, на двајца странци во САД им се случи вистинска трилер приказна, вклучувајќи замрзнати банкарски сметки и сомневања за измама, кратко време откако еден од нив погрешно испрати 100 долари на друг, наместо на неговата ќерка.

Конечно, на финансиските посредници не им е грижа многу за роденденот на вашиот татко. Принудени сте да плаќате комисии во зависност од износот што го испраќате и земјата во која примачот живее, дури и ако не можете да си го дозволите тоа.

Добро, но како крипто се разликува од тоа?

Главната идеја зад крипто е да овозможи peer-to-peer (p2p) плаќања во секое време, додека ги елиминира посредниците.

Да почнеме со посебен пример даден од Џејмсон Лоп, водечки инженер во блокчејн фирмата BitGo. Тој го опиша американскиот празник на денот на претседателот на 19-ти февруари. Во 2018-та година, локалните банки – како и обично – затвориле и не обезбедувале финансиски услуги за поединци. Во меѓувреме, Биткоин (BTC), како систем за порамнување на P2P, можеше да процесира трансакции вредни околу 1 милијарда долари, и тој ден беа тргувани повеќе од 7 милијарда долари во Биткоин.

Да, крипто екосистемот, исто така, има свои такси за трансакции. Фармачите, кои ги одобруваат блоковите, обично ги сортираат трансакциите по стапка на плаќање. Нормално, можете да изберете помеѓу спори и брзи трансакции, или крипто сервисите сами го прават тоа. Сепак, стапките не се драстично различни, и има случаи во крипто историјата кога корисниците на крипто успеале да пренесат огромни суми пари за речиси ништо.

На пример, во октомври 2018-та година, инвеститор на Биткоин испратилh 29.999 BTC (во тоа време околу 194 милиони долари) – најголемата BTC трансакција во последниве месеци – со надоместок од 0,01 долари. Со оглед на тоа што чини околу 1% од трансакцијата да се расчисти исплата од 1 милион долари во fiat валута, да се испрати трансакција од 194 милиони долари, може да чини стотици илјади долари со традиционалните системи.

Звучи одлично! Кажи ми повеќе за конкретните случаи на употреба на крипто.

Популарноста на крипто се зголемува постојано кај луѓето кои немаат сметка во банка или живеат во земји со високи стапки на инфлација.

Венецуела се бори со хиперинфлација поради сериозна социјална и политичка криза веќе неколку години. Додека националната валута, суверениот боливар, достигнал вртоглави 80.000% инфлација во 2018-та година, обемот на трговијата со Биткоин достигна највисоко ниво во февруари 2019-та. Венецуелците, кои не успеаја да направат каква било заштеда во fiat, која брзо губеше цена, почна да го купува Биткоин за да се спасат од економскиот колапс, при што неделниот обем на тргување достигна над 2.000 BTC на P2P берзата LocalBitcoins.

Во меѓувреме, U.N. Women – ентитет на Обединетите нации за родова еднаквост и поддршка на жените – се обидува да ги контролира блокчејните парични трансфери за да им помогне на бегалците во Сириските кампови кои немаат сметки во банка. Жените бегалци, кои учествуваат во U.N. Women cash for work работната програма, на тој начин можат да ги добијат своите пари директно, без помош на трети страни како што се банките. Блокчејн решението им овозможува да купуваат храна користејќи скенирање на рожницата на окото наместо пари или картички. За пристап до нивните средства учесниците го скенираат окото, кое потоа ги поврзува со акаунт на блокчејн.

Тоа е малку софистицирано. Како можам да користам крипто плаќања во мојот секојдневен живот?

Освен децентрализираните трансфери на пари, крипто како дел од посебните програми може да придонесе за одговорна потрошувачка и заштеда на пари.

Бидејќи крипптовалутите постојано се здобиваат со повеќе мејнстрим усвојување, владите и бизнисите ширум светот ги легализираат крипто плаќањата во различни области. На пример, во американската држава Охајо, можете да ги платите даноците во BTC, додека во Прага би можеле да го поминете вашиот одмор без притоа да користите традиционални пари, бидејќи Чешката престолнина денес е најкрипто-пријателска дестинација, со повеќе од 150 места кои прифаќаат Биткоин плаќања.

Социјалните програми кои имаат за цел поддршка на локалните бизниси и непрофитните организации се уште еден интересен случај за крипто употреба. На пример, Канадскиот Calgary започна со сопствена дигитална валута, Calgary доларот, за да ги зачува средствата внатре во градот. Граѓаните можат да ги добијат своите монети преку учество во локални социјални програми, како на пример објавување реклами за добра и услуги што корисниците сакаат да ги продадат во соодветната апликација. Подоцна, тие можат да ги трошат своите Канадски долари да платат за ручек, да донираат на некои непрофитни организации на Calgary или да купат градски превозни билети.

Во меѓувреме, Dent Wireless со повеќе од 14,3 милиони корисници користи криптовалути за да ја промени индустријата на мобилни оператори преку создавање на отворен пазар за купување и продавање мобилни податоци. Клиентите можат да ги надополнуваат мобилните телефони во повеќе од 60 земји со мобилни податоци, припејд кредити или гласовни минути користејќи Dent (DENT) –  сопствениот токен на компанијата – или Биткоин (BTC), Етереум (ЕТH) или Binance Coin (BNB). Од друга страна, трговците можат да купуваат и продаваат мобилни средства на Dent Exchangeh на глобалните пазари на мобилни корисници од целиот свет.

In-app криптовалутите исто така го привлекуваат вниманието на поголеми инфраструктурни компании, како што се железниците или авиокомпаниите. На пример, German Railway размислува да им додели токени на корисниците кои често ги користат нивните услуги.

Звучи премногу добро за да биде вистина. Било какви ризици или недостатоци?

Купување монети за прв пат можеби не е толку лесно како што изгледа. Пред сè, треба да направите релевантни истражувања за да разберете целосно како функционира крипто. Треба да бидете свесни за блокчејн, јавни и приватни клучеви, веродостојни крипто берзи и, очигледно, различните монети. Како што одлучувате за средството во кое сакате да инвестирате, исто така треба да изберете берза или паричник, споредувајќи ги политиките и таксите за трансакција.

Оваа прелиминарна работа може да биде малку тешка за оние кои не се запознаени со IT и fintech, особено за постарите лица за кои крипто очигледно не е најдобриот начин да се направат микроплаќања. Сепак, нашите претходни инструкции за купување крипто може да им помогнат на оние кои сакаат да ја направат првата инвестиција.

Откако ќе купат монети, крипто инвеститорите треба да ги разберат ризиците поврзани со високата нестабилност. Предвидување на крипто ценовни трендови е многу полесно отколку што изгледа на прв поглед. Сепак, во случај да сакате да префрлите значителен износ на пари или да купите услуги, треба внимателно да ги следите стапките.

Конечно, мора да разберете дека криптовалутите, и покрај сите напори на индустријата, сѐ уште се изложени на масивни хакерски напади. Понекогаш, загубите се предизвикани од човечки грешки, како што се случи со QuadrigaCX – голема Канадска берза чии клиенти го изгубија огромното мнозинство од нивните средства по ненадејната смрт на основачот на компанијата.

Накратко, инвеститорите можат да имаат корист од се повеќе и повеќе крипто-поврзани понуди кои се појавуваат на пазарот како што се развива индустријата. Сепак, апсолутно е неопходно да се инвестира мудро и да не се третираат крипто инвестициите како “брзи пари”.

Leave a comment