Новиот Samsung Galaxy S10 вклучува и опција за складирање на крипто клучеви

Новиот смартфон на Samsung, Galaxy S10, ќе вклучува складирање за приватни крипто клучеви, според официјалното соопштение за печатот на 20-ти февруари.

Samsung го објави лансирањето на својот нов телефон вчера во Сеул, Сан Франциско и Лондон, кој ја вклучува функцијата Samsung Knox. Според соопштението за печатот:

“Galaxy S10 е изграден со одбранбениот Samsung Snapshot, како и безбедното складирање поддржано од хардвер, во кој се сместени вашите приватни клучеви за овозможените блокчејн мобилни услуги.”

Пред издавањето на S10, се раширија гласини во врска со можната конфигурација на телефонот и поддршка за крипто паричници и DApps. Минатиот месец се појавија слики кои наводно го претставија “Samsung Blockchain Keystore” на Galaxy S10. Наводно, на фотографиите кои протекоа може да се види опцијата за Ethereum (ETH) паричник во листата со “поддржани криптовалути”. Во денешното соопштение за печатот не е споменато таков паричник.

Samsung не е единствениот производител на смартфони што има имплементирано крипто-опции во смартфони. Во мај минатата година, HTC Consumer Electronics Corporation го претстави “првиот нивни блокчејн телефон”, HTC Exodus, кој ќе започне со поддршка за повеќе блокчејни, вклучувајќи Биткоин (BTC) и Ethereum мрежи и се одликува со Brave како стандарден пребарувач.

Во декември 2018-та година, Sirin Labs го лансираше Finney, “прв во светот” блокчејн смартфон.

Leave a comment