“Нема кафе за биткоин”, Starbucks објаснува како медиумите погрешно го интерпретирале

Starbucks појасни дека нема да прифаќа Биткоин (BTC) или други криптовалути како платежни средства, и покрај погрешните извештаи од мејнстрим медиумите, изјави портпаролот за Motherboard во петокот, 3 август.

Претходно во петокот, операторот на Њујоршката берза (NYSE), Интерконтиненталната берза (ICE) ги објави плановите за создавање на нова “глобална платформа и екосистем за дигитални средства”, наречена “Bakkt”, заедно со група познати претпријатија вклучувајќи Starbucks, BCG и Microsoft.

По големата најава, голем број мејнстрим медиуми, вклучувајќи ги и Bloomberg и CNBC, пишуваа погрешни наслови – како CNBC-овата “Ново Starbucks партнерство со Microsoft им овозможува на корисниците да платат за Frappuccinos со биткоин” – што директно имплицира дека партнерството ќе значи дека клиентите може да купат производи на Starbucks со крипто.

Портпаролот на мултинационалниот синџир за кафе појасни за овие коментари за Мotherboard, дека всушност “клиентите нема да можат да платат за Frappuccinos со биткоини”, туку дека компанијата е дел од ново претпријатие што ја создава платформата Bakkt за “конвертирање на дигитални средства како Биткоин во американски долари, што може да се користат во Starbucks, додавајќи:

“Во моментов, ние го објавуваме почетокот на тргувањето и конверзијата на Биткоин. Сепак, ние ќе продолжиме да разговараме со потрошувачите и регулаторите, бидејќи просторот еволуира.”

Официјалното соопштение за печатот на Starbucks во петокот објасни дека проектот, во очекување на регулативата, ќе вклучува физички испорачани биткоин својства:

“Како првична компонента на понудата Bakkt, Интерконтиненталната берза на САД планираат да започнат 1-дневen физички испорачан договор со Биткоин, заедно со физичко складирање во ноември 2018-та година, предмет на проверка и одобрување од страна на CFTC.”

Во мај, New York Times објави за извори кои укажуваат на тоа дека ICE размислува да започне физички испорачани договори за Биткоин, како што потврдува веста од петокот.

Кон крајот на јули, поранешниот извршен директор на Wall Street кој стана крипто-претприемач, изјави дека на крипто-пазарите “им треба доверлив, чувар на имот – Јапонската банка или HSBC или ICE или Goldman Sachs – за да им се овозможи на институционалните инвеститори да се чувствуваат удобно.”

Leave a comment