Најголемaта Бразилска брокерска куќа ќе започне со берза за Биткоин и Ethereum

Најголемата брокерска куќа во Бразил ќе влезе во крипто-просторот со лансирање на платформа за размена на биткоин (BTC) и Ethereum (ETH) во блиска иднина, објави Bloomberg на 21-ви септември.

Главниот извршен директор на Grupo XP, Гулихерме Бенчимол изјави за Bloomberg дека компанијата ќе започне платформа наречена XDEX во наредните месеци, со околу четириесет вработени. Grupo XP е најголемата финансиска група во Бразил, која се состои од компании со различни бизнис модели.

XP, наводно, постави цел да има над 100 милијарди долари реализирани до 2020-та година, што е четири пати поголемо од она што компанијата очекува да го зголеми до крајот на оваа година. Покрај тоа, XP ќе започне со своја банка во следните неколку месеци.

Бенчимол изјави “морам да признаам, ова е тема што преферирам да не би постоела, но постои”, додавајќи дека “се чувствувавме обврзани да почнеме да напредуваме на овој пазар”. Тој истакна дека компанијата се втурна во крипто-бизнисот со растењето на популарноста на криптовалутите меѓу инвеститорите. 3 милиони Бразилци “имаат изложеност” на Биткоин, во споредба со само 600.000 кои инвестираат на берзата.

Првично, Grupo XP ги објави своите планови за започнување на over-encounter (OTC) платформа на БТК во април. Овој потег, наводно, би бил прв за XP, кој првпат регистрирал облека наречена XP COIN INTERMEDIACAO во август 2017-та година. Подоцна истата година, по пет милиони реали (околу 1,5 милиони долари) капитал, компанијата се ребрендираше во XDEX.

Претходно оваа недела Бразилскиот Административен совет за економска одбрана (CADE) започна истрага за шест големи национални банки во врска со наводните монополски практики во крипто-просторот. Според извештајот на CADE, “главните банки наметнуваат ограничувања или дури и забрануваат … пристап до финансискиот систем на крипто-брокери”. Банките, наводно, тврдат дека сметките на брокерите биле затворени поради отсуство или недостаток на податоци за клиентите.

Leave a comment