Над 125 долари: Litecoin ја достигна највисоката цена во последнава година дена

Цената на Litecoin во понеделникот го достигна највисоко ниво за повеќе од една година.

Четвртата по големина криптовалута во светот по пазарна капитал се зголеми на 128,07 долари во 12:00 UTC на Coinbase – највисоко ниво од 23-ти мај 2018-та година, и последен пат беше видена да тргува на 126 долари, што претставува зголемување за 10 отсто во последните 24 часа.

Имено, неодамнешните ценовни акции укажуваат на тоа дека LTC го води искачувањето на пазарот. Криптовалутата во моментов е искачена на повеќе од 30 проценти од ниското ниво од 97 долари што го видовме на 4-ти јуни.

Во меѓувреме, биткоин, водечка криптовалута во светот по пазарен капитал, доби искачување од само 7 проценти во исто време.

Подобриот перформанс на LTC може да биде поврзан со наградата за фармање која се преполови за помалку од 60 дена. На 8-ми август, наградата за фармање на блокчејнот на Litecoin ќе се преполови од 25 монети до 12,5 монети по блок.

Криптовалутите се зголемија за повеќе од 500 отсто за три месеци пред претходното преполување на наградата, кое се случи на 25-ти август 2015-та година.

Цената се зголеми од околу 1,5 долари во мај 2015-та година, за да достигне висока цена од 7,00 долари во јули 2015-та година, пред да се врати на 3,00 долари по преполувањето, според историските податоци.

Вреди да се напомене дека не-ценовната метрика на litecoin исто така е сведок на солиден раст. На пример, хаш-стапката достигна ново високо ниво од над 400 трилиони хашови во секунда вчера, според bitinfocharts.com.

Leave a comment