Наводниот хакерски напад на Cryptopia: Полицијата работи на случајот додека заедницата ги бара украдените средства

Во она што се чини дека е еден од првите големи хакерски напади во 2019-та година, платформата за размена на дигитални средства со седиште во Нов Зеланд, Cryptopia беше, наводно, хакирана оваа недела. Платформата го пријави инцидентот преку Twitter на 15-ти јануари, споменувајќи “значителни загуби”. Додека инцидентот беше потврден од страна на локалната полиција, многу важни детали, вклучувајќи го и износот и насловите на украдените токени, остануваат непознати.

Краток вовед во Cryptopia, важна берза за altcoins

Cryptopia Limited, компанијата зад оваа берза, беше регистрирана во јули 2014-та година, а самата платформа беше лансирана подоцна истата година. Водена од основачите Роб Досон и Адам Кларк, кој првично го започнаа сето ова како хоби родено од негативни искуства со други крипто берзи. Околу јануари 2017-та година, тие, наводно, ги напуштиле своите работни места со полно работно време да се фокусираат исклучиво на Cryptopia. Канцеларијата на фирмата се наоѓа во Крајстчерч, Кентербери, а таму се вработени околу 50-100 луѓе.

Според регистарот за компании на Нов Зеланд, Cryptopia има вкупно 90 акционери. Поголемиот дел од акциите се контролирани од Досон и Кларк, кои поседуваат 30,57 проценти и 27,46 отсто, соодветно. Значителен дел од акциите – 25,52 проценти – исто така се одржуваат од страна на локалната фирма Intranel за развој на софтвер и консултантски услуги, додека останатите акции се контролираат од роднините на коосновачите и приватните инвеститори.

Според профилот на Cryptopia на LinkedIn, компанијата има “најголем опсег на криптовалути во светот”. Всушност, берзата има повеќе од 830 криптовалути, според CoinMarketCap, што ја прави една од главните платформи за тргување со altcoins.

Податоците добиени од Coingecko сугерираат дека највисокиот обем на тргување на Cryptopia оваа година се случил на 11-ти јануари, кога достигнал околу 1.875.000 американски долари. На крипто берзата, наводно, има околу 1,4 милиони регистрирани корисници и е најголемата крипто-берза во земјата. Во мај 2017-та година, Cryptopia го лансираше NZED (NZDT), наводно, првиот stablecoin поврзан со новозеландскиот долар.

Инцидентот првично беше објавен како “непланирано одржување на платформата”; полицијата работи на случајот

Ситуацијата може да се проследи наназад до 14-ти јануари, кога Cryptopia објави серија кратки твитови во врска со “непланирано одржување”. Интересно е што платформата издаде малку слични апдејти во јуни 2018-та година, предизвикувајќи загриженост кај корисниците, кои подоцна објавија проблеми со повлекување.

Сепак, следниот ден, на 15-ти јануари, Cryptopia официјално објави дека била хакирана претходниот ден. Според забелешката што ја сподели платформата, откако дознала за нарушувањето на безбедноста, персоналот на берзата ги замрзна сите операции за проценка на штетите.

Берзата, исто така, наводно ги известила владините агенции и власти, вклучувајќи ја и Ново Зеландската полиција и единицата за кривични дела за високи технички лица, кои отвориле истрага за ова прашање и наводно го третираат инцидентот како голем криминал. На 16-ти јануари, полицијата потврди дека го испитува случајот.

“Истрагата се уште е во многу рана фаза и полицијата продолжува да работи со Cryptopia за да утврди што се случило и како.”

Според локалниот медиум, Stuff, на 16-ти јануари, полицијата ја затвори канцеларијата на Cryptopia во Крајстчерч, додека дел од вработените останале внатре. Властите подоцна објавија дека персоналот на берзата целосно соработува со истражниот тим, но истакна дека извештаите во медиумите кои тврдат дека полицијата “ја нападнала” зградата се “целосно неточни”.

Украдената сума останува непозната; социјалните медиуми проценуваат дека се земени 3 до 13 милиони долари

Додека веб-страницата на Cryptopia се уште е под maintеnance од прес време, берзата не открила кои токени биле украдени и до кој степен, ограничувајќи го својот коментар да се каже дека загубите се “значајни”. Оттогаш, компанијата изјавила дека тие нема да даваат коментар поради тековната полициска истрага.

Сепак, полицијата, исто така, допрва треба да ја потврди точната сума на украдени пари. Според нивното соопштение за печатот издадено на 16-ти јануари:

“Полицијата сè уште не е во можност да каже колку криптовалути се вклучени, освен што е значителен износ. Голем тим, вклучувајќи го и Canterbury CIB и специјализираниот персонал од полициската единица за висок криминал, е назначен за случајот. “

Бидејќи Cryptopia и властите не можат да откријат конкретни детали за наводниот хакерски напад, заедницата го презеде ова прашање во свои раце. Корисниците на социјалните медиуми посочија една адреса на крипто паричник како можна адреса на еден од хакерите, истакнувајќи големи броеви на трансакции, како и времето на трансфери, кои, наводно, се случиле откако сајтот отиде во режим на одржување.

Доколку е вистина, криминалците украле изобилство на токени за ERC-20, вклучувајќи Dentacoin, Metal, Ormeus Coin, PowerLedger, Revain, Zap Token, TrueUSD, Centrality, InvestFeed, Stillar, Golem, Jetcoin, Fabric Token, DALECOIN, Soniq, VOISE , SpankChain, Mothership и Oyster Pearl, меѓу другите.

“Во оваа фаза најверојатно ќе верувам во извештаите за еквивалентен хакерски напад од 11 милиони долари”, пишува Reddit корисникот u / spronky “Не би бил изненаден ако сите токени на ERC-20 во hot wallets на Cryptopia биле украдени.”

Според една друга истрага на Reddit, криптовалути во вредност од вкупно 13.000 долари би можеле да бидат украдени од Cryptopia. Корисникот u / toldjahP има собрано бројни адреси на паричници поврзани со наводните хакери и ги комбинирал трансферите, што е еднакво на горенаведената бројка. Слични адреси се обележани и од членовите на Twitter заедницата. Додека некои од овие паричници се чини дека се празни од прес време, еден од нив има и околу 3,6 милиони долари.

Некои од средствата се замрзнати, корисниците на Cryptopia подготвуваат тужба

Се чини дека барем некои украдени токени се замрзнати. На 16-ти јануари, откако беше тагнат од страна на член на заедницата на Twitter, извршниот директор на берзата Binance, Чангпенг Жао, изјави дека ги суспендирал “некои” од средствата поврзани со Cryptopia откако завршиле во паричниците на неговата платформа и тврдеше дека ќе замрзне повеќе ако корисниците ги пријават на социјалните медиуми.

Слично на тоа, другите корисници на Twitter објавија скриншоти што сугерираат дека coinexchange.io исто така е предупредена за некои од украдените средства од Cryptopia кои се тргуваат на нивната платформа.

Што се однесува до правните последици, ситуацијата е исто така нејасна во овој момент. Според локалните медиуми и радио изјавата на Radio NZ, дури 40 корисници на  Cryptopia излегоа законски да бараат објаснување зошто нивните средства се недостапни.

“Првично не контактираа околу три лица [минатата година], вклучувајќи и адвокат од Јужна Африка, кој се жали дека имаат проблеми со трансакциите користејќи ги нивните паричници и не може да ги повлечат средствата”, изјави адвокатот кој е задолжен за случајот.

Leave a comment