Ламборџини, накит и палати – Што купуваат крипто-милионерите?

Една од најтешко дебатираните теми околу криптовалутите е она што луѓето можат да го купат со Биткоин и altcoin.

Со 10-тиот роденден на Биткоин, кој е скоро тука, вреди да се разгледаат некои од нечуените и скапи работи што луѓето можеле да ги купат со BTC.

Секако дека е долг патот од познатиот инцидент со Биткоин пицата, каде што Лазло Хањиц нарача две Papa John’s пици за 10.000 BTC во 2010-та година. Тоа покажува колку е постигнат напредок за осум години – особено кога ќе погледнете колку би платиле за истите овие две пици со Биткоин денес.

Со оглед на постепеното зголемување на вредноста на Биткоин во текот на годините, раните посвојувачи, кои добија значителни суми на криптовалути, се здобија со неверојатен износ на богатство во последните две години.

Некои можеби го продале својот Биткоин, додека други ја прифатиле мантрата “hodl”. Сепак, со оглед на тоа што популарноста на криптовалутите  е зголемена, луѓето се отворени за продажба на real-world средства – од автомобили до острови – за парче од познатата крипто-пита.

Ајде да истражиме широк спектар на светски сопствености што луѓето можат да ги купат со своите залози за криптовалути.

‘When Lambo?’

Секој крипто-ентузијаст е запознаен со фразата “When lambo”, како што луксузното возило стана некаква култна икона за крипто-направени милијардери, кои ги купиле спортските автомобили со своето крипто-богатство.

Додека Lamborghini може да биде целта, луѓето веќе некое време се во можност да купат широк спектар на возила, од прифатливи hatchbacks до луксузни спортски автомобили со криптовалути.

Продавница на луксузни автомобили во Јапонија сега го прифаќа Биткоин како метод на плаќање преку реномирана платформа за размена на криптовалути наречена BitFlyer. Според компанијата, купувачите лесно можат да платат за следното потенцијално возило за неколку минути – што секако ги победува конвенционалните средства за купување возила, како што се добивање на финансии преку банка.

Додека овој застапник на возила оди кон нов модел за исплата, ова не е првпат луѓето да можат да купат автомобили со крипто. Во декември минатата година, еден сопственик на автомобили во Манчестер го ставил својот златен Rolls Royce на Autotrader, кој можел да се купи само со Биткоин. BlockShow Asia 2017, исто така, обезбеди сцена за BitCar да ја промовира својата платформа, која им овозможува на луѓето да купуваат и продаваат егзотични автомобили како Lambos користејќи криптовалути.

Ѕигли и малтер

Зачудувачки, некои луѓе дури се подготвени да прифатат криптовалути во замена за имотот, класа на средства што историски се смета за good store за богатство и инвестиции.

Во овој посебен дел, постои голема поделба помеѓу она што може да се купи со криптовалути, од скромна куќа до цел тропски остров.

Отпочнувајќи со тој дел од Карипскиот рај, парцелата на островот Унион во Сент Винсент и Гренадините беше во продажба во Биткоин на крајот од минатата година. Земјиштето од 13 акри и 5.3 милиони фунти беше продаден само во Биткоин, а сопствениците бараа 570 BTC во тоа време.

Инвеститорите кои бараат имот на Блискиот Исток имаа можност да купат повеќе станови во Дубаи. Неколку Британски претприемачи поставија 50 луксузни станови за продажба во Биткоин во февруари оваа година, и неверојатно сите тие беа продадени. Еден од инвеститорите дури купил 10 од имотите со Биткоин.

Ние видовме голем број на куќи за продажба низ целиот свет, вклучувајќи и луксузен замок во Нотинг Хил во Лондон, со инвестициска фирма која го продава имотот само во Биткоин.

Преку Атлантскиот Океан, еден од првите инвеститори во Биткоин го постави својот замок во Мајами за продажба, со што плаќањето во Биткоин е можност за потенцијалните купувачи.

Сепак, не се работи за дворци од милион долари, бидејќи дом во Гримсби на Северното крајбрежје на Англија беше ставен на продажба за 18 BTC во октомври 2017-та година.

Биткоин ‘bling’

За љубителите на пофини работи во животот, можно е да се купи скап накит со криптовалути.

Продавницата на дијаманти Samer Halimeh New York прифаќа крипто-плаќања за накит од септември 2017-та година.

Овој потег е интересен, бидејќи беше поттикнат од зголемената побарувачка од потрошувачите кои сакаат да купат накит во вредност од повеќе од еден милион долари.

Reeds е уште една Американска продавница на накит која почнала да прифаќа плаќање во Биткоин. Нивните понуди одат подалеку од само конвенционален накит, бидејќи купувачите можат да купат златни шипки и дијаманти со криптовалути.

Ова во суштина им овозможува на сопствениците на криптовалути да ги диверзифицираат своите инвестиции, доколку тие одберат  полесен начин за добивање  злато и дијаманти.

Резервирајте го вашето седиште

Биткоин, исто така, се користи од страна на некои за купување широк спектар на билети, од големи настани до авионски билети.

Претходно оваа година, американски фанатик на NFL успеа да ги купи првите редови за Super Bowl преку онлајн платформа. Трансакцијата чинела 19.000 долари, што во тоа време изнесуваше 2.2 BTC, а веб-сајтот што го олеснил купувањето направил посебни напори за прифаќање на криптовалути за прв пат.

Оние кои сакаат да патуваат и имаат значителна количина на Биткоин во нивна сопственост, исто така, можат да патуваат низ светот користејќи ја оваа криптовалута.

CheapAir е популарна веб-страница која им нуди на клиентите можност да платат за своите авионски билети со користење на Биткоин, Bitcoin Cash, Dash и Litecoin.

Додека сме на темата за патување, некои од најбогатите во светот се доволно среќни да присуствуваат на годишниот блокчејн собир на светски познатиот претприемач Ричард Бренсон на неговиот сопствен остров Некер.

Necker Blockchain Summit е настан на кој се присуствува само со покана и ги спојува некои од најголемите иновациски умови за да ја осовременат и поттикнат растот на блокчејн технологијата низ целиот свет.

Ако сакате да проверите каде најбогатиот во светот – вклучувајќи ги и крипто-милионерите – престојуваат, проверете ја престижната листа на Cointelegraph.

Знаењето е моќ

Можеби еден од најинтригантните начини на кој можете да потрошите криптовалути е со запишување на универзитет и потоа плаќање на школарината со Биткоин.

Cumbria University во Англија им дозволува на учениците да го платат своето образование со Биткоин од 2014-та година. Cointelegraph потврди дека оваа опција за плаќање е сè уште достапна, иако популарноста на опцијата се намалила во последниве години.

University of Nicosia во Кипар беше првиот во светот кој им понуди на студентите можност да плаќаат такси со Биткоин.

Исто така можете да го сторите истото и на European School of Management and Technology, која почна да прифаќа плаќање во BTC во 2017-та година.

Повеќе од истото следува во иднина?

Вообичаена тема во аргументите против усвојувањето на криптовалутите беше секојдневна употреба на дигиталните валути.

Многумина тврдат дека е тешко да се користи криптовалути за секојдневни предмети како што се купување намирници или други финансиски трошоци.

Иако ова може да биде случајот, имало потези во вистинска насока во различни видови на места. За еден, постојано растечкиот број на банкомати, кои им овозможуваат на луѓето да разменуват пари во замена за крипто, овозможува да го користите вашиот крипто за да платите за стоки и добра на доста брз начин.

Што е уште поважно, пазарот на крипто-банкомати се очекува да расте експоненцијално во наредните пет години, според извештаите објавени во септември.

Додека крипто-пазарот проживеа тест-година досега, овие видови на настани покажуваат дека постои постојан растечки пазар на потрошувачи кои бараат активно да користат криптовалути за да ги решат плаќањата.

Без разлика дали станува збор за автомобили, имоти, летови или билет за Super Bowl, криптовалутите може и биле одговор на некои. Единственото прашање е кога ова ќе стане секојдневен феномен.

 

 

Leave a comment