Крипто усвојувањето силно во Венецуела и покрај политичката криза

Политичките тензии во Венецуела влијаеја на усвојувањето на локалната криптовалута. Иако постојат блокади на патот, многу проекти поддржани од крипто продолжуваат да напредуваат во земјата. Крипто медиумите длабоко ја разгледуваат сегашната ситуација во Венецуела, напорите за усвојување на крипто и како влијае на тоа последната политичка криза.

Политичките превирања и пасивната економија

Крипто усвојувањето во Венецуела е под влијание на неодамнешните политички немири по масовните протести организирани од Хуан Гуаидо, претседателот на опозицијата, повикувајќи ја војската да му помогне да стави крај на владеењето на Николас Мадуро. Со поддршка од повеќе од 50 земји, вклучувајќи ја и САД, Гуаидо се прогласи за вршител на должноста претседател на Венецуела, додека Мадуро инсистира на тоа дека тој е реизбран на втор шестгодишен мандат. Актуелниот претседател сепак има поддршка од голем број земји, меѓу кои и Русија и Кина.

За време на долгогодишниот пад на економијата на нивната земја, многу Венецуелци се свртеа кон криптовалутите. Годишната стапка на инфлација во Венецуела достигна 1.300.000% во 12 месеци до ноември минатата година, според Националното собрание контролирано од опозицијата.

Двајцата претседатели на Венецуела: Никола Мадуро и Хуан Гуаидо

Распространетиот недостиг на храна и медицинско снабдување сега е норма, при што повеќето Венецуелци се борат да си дозволат основни предмети, како што се храна и тоалети. Иако Венецуела лидер во усвојување на крипто, сè уште има многу предизвици на патот.

Крипто усвојувањето останува силно

Се чини дека природно е погодно при таква економија што не успева, усвојувањето на криптото да напредува во Венецуела и покрај некои блокади на патиштата. Мет Арон, лидер на Bitcoin.com во земјата, објасни како неодамнешната политичка ситуација и тековните прекини на електричната енергија го погодија локалното прифаќање на крипто.

Цитирајќи ги политичките немири, честото и долготрајно исклучување на струјата и високите цени на стоките и услугите поради недостаток на основни потреби, Арон призна дека “навистина го засегна прифаќањето на крипто”. Сепак, тој истакна:

“Мислам дека тоа е уште силно, само што на краток рок, тие се во режим на преживување во одредени делови. Но, подготвеноста да се научи за крипто се уште опстојува.”

Жена готви за време на еден од прекините на струја во Венецуела

Како криптовалутите им помагаат на Венецуелците

И покрај политичките немири, Венецуелците продолжуваат да тргуваат со криптовалути. На over-the-counter пазарот Localbitcoins, 1.137 биткоини беа тргувани во неделата која заврши на 4-ти мај, само малку помалку од 1.228 биткоини со кои се тргуваше во претходната недела. Поодатоци за Bitcoin cash не се обезбедени од оваа платформа, но Bitcoin.com наскоро ќе го лансира Local Bitcoin Cash за секој кој директно ќе разменува BCH.

Многу луѓе во Венецуела најдоа засолниште во криптовалутите. Карлос Ернандез, жител на Венецуела во Сиудад Гуајана, споделил како крипто го спасил неговото семејство. Спомнувајќи ја хиперинфлацијата, тој открил:

“Јас не поседувам боливари, официјална валута на Венецуела. Ги чувам сите мои пари во биткоин. Чувањето на парите во боливари би било финансиско самоубиство.”

Рикардо Караско е Венецуелец кој заработи криптовалути од фриленс работење на интернет. Неодамна ја напуштил својата земја, бидејќи постојаните прекини не му дозволиле да работи од Венецуела. Тој изјави за Bitcoin.com во средата дека во градот Мерида, каде што живеел, струјата била исклучена пет последователни дена во март, откако била исклучена и два дена претходната недела.

“Веќе неколку години владата на Венецуела ги контролира крипто берзите и не дозволува слободен пристап до меѓународниот пазар”, изјави Караско. Покрај тоа, САД има поставено санкции како одговор на активностите на владата на Венецуела и поединци повеќе од една деценија. “Сега кога администрацијата на Трамп го блокираше нашиот финансиски пристап до светот”, изјави Караско, “криптовалутите се супер вредни затоа што ни дозволуваат да го заобиколиме тоа … исто така е предност што може да се добие во вредност и … ако вашата минимална плата е помалку од 10 долари месечно, можете да го искористите потенцијалот за раст ако имате крипто.”

Мадуро исто така бара крипто решенија

Во обид да ги реши катастрофалните економски проблеми на неговата земја, Мадуро лансираше нова валута наречена petro во февруари минатата година, што првично тврдеше дека е криптовалута поддржана од нафтата. Сепак, тој подоцна изјави дека petro веќе не е целосно поддржано од нафта, но дека делумно е поддржано од злато, железо и дијаманти. Скептиците ја нарекуваат валутата измамничка шема, што укажува на неколку докази, како што е недостатокот на паричници за одржување на petro и непостоечкиот блок-истражувач.

Сепак, Националната управа на криптовалути и сродни активности (Sunacrip), владиниот регулатор на крипто средства, назначен од самиот Мадуро, го продава petro во своето седиште и издава сертификати за заштеда на купувачи. Неодамна, крипто берзата одобрена од Sunacrip, Amberes Coin, тврди дека petro се тргува на нивната платформа, како и over-the-counter на социјалните медиуми, и покрај тоа што нема паричник или блок-истражувач.

Во јануари, владата на Мадуро го воспостави Интегралниот систем на крипто средства, објавен во Службен весник број 41.575. Тоа го овластува Sunacrip “како врвен регулаторен субјект по ова прашање, зајакнувајќи го, исто така, целиот иницијален екосистем кој од 2018-та година е формиран за да даде цврстина и доверба на petro, сувереното Венецуелско крипто средство”, напиша Sunacrip на својата веб-страница. Регулаторот веднаш почна да ги контролира крипто активностите во земјата и нуди своја сопствена услуга за крипто дознаки. Измама или не, petro претставува прв обид некоја влада да издаде сопствена криптовалута и сродни услуги, со што се создава свест за криптовалутите и нивно легитимирање за јавноста.

Владата на Мадуро објави уште два други закони поврзани со крипто, еден на 4-ти февруари во Службен весник број 41.578, а другиот во Службен весник број 41.581 на 7-ми февруари.

Airdropvenezuela

Голем број непрофитни организации како што се Airdropvenezuela користат криптовалути за да им помогнат на луѓето на кои им е потребно. Веб-страницата на непрофитната организација вели дека “Поради вештачки монтирани државни девизни курсеви, банките во Венецуела не се користат за дознаки, исплати или донации”, додавајќи:

Венецуела има потреба од подобри пари. На Венецуела и требаат криптовалути. Десет долари може да им помогнат на едно семејство да купат храна, лекови и оскудни увезени стоки.

“Пристапот до дигитални пари може да помогне да се насочат Венецуелците кон криптовалутите, платформите за фриленс работа, електронската трговија, инвестициите, донациите и другите можности за создавање на веб-базирани приходи”, смета Airdropvenezuela.

Проектот има за цел да испрати 1.000.000 долари во дигитални пари на 100.000 кориснички на Венецуелскиот Airtm, кои се логирале на своите акаунти, меѓу 27-ми ноември 2018-та година до 31-ви јули. “Првите 100.000 корисници на Airtm Venezuelan треба да бидат верификувани и да се најават на нивниот акаунт за време на периодот на кампањата и секој од нив ќе добие по 10 долари се додека не ја достигнеме наша цел во износ од 1.000.000 американски долари “, објави непрофитната организација.

Како додаток на американски долари, донации може да се направат во голем број на криптовалути, вклучувајќи ги и BCH и BTC. Тие се испраќаат директно до паричникот на Airtm кој ги поврзува купувачите и продавачите со повеќе од 200 банкарски мрежи и системи за е-пари на глобално ниво, вклучувајќи ја и Венецуела.

Од прес време се донираа 273.668 долари и 62.541 корисници биле верификувани, објави веб-страницата на проектот.

Криптовалутите изнесуваат помалку од 10.000 долари и ќе бидат конвертирани во американски долари по дистрибуцијата, објаснува Airdropvenezuela. Од прес време, непрофитната организација најмногу собра Bitcoin Cash, проследено со американски долари и Биткоин. Донациите во Bitcoin Cash сочинуваат повеќе од половина од сите примени донации.

Досега се вклучиле 150 трговци

Се поголем број трговци во Венецуела сега прифаќаат Bitcoin Cash благодарение на иницијативата на Bitcoin.com, за да го олесни овој процес. На North American Bitcoin Conference во февруари, главниот оперативен директор Мате Токеј ја откри амбициозната цел на компанијата да додава 500 трговци месечно, кои би прифаќале Bitcoin Cash.

Арон потврди дека, иако постојат и други проекти со кои Bitcoin.com е индиректно поврзан, неговиот примарен фокус е да се здобие со трговци кои го прифаќаат BCH, објаснувајќи:

“Ние сме фокусирани во Каракас, имаме околу 150 трговци досега … ние ги поучуваме како да користат Bitcoin Cash, како да ги претворат во долари и боливари, и им ги покажуваме предностите.”

Тој продолжи да ги претставува придобивките од прифаќањето на криптовалути за трговците, како што се инстант трансакции, способноста да примаат плаќања без процесор за плаќање и избегнување на високи трошоци за обработка на кредитна картичка од околу 6%. За споредба, од плаќањето со BCH има само мрежна такса која обично изнесува нешто под еден цент.

Сопственици на продавница во Каракас кои прифаќаат bitcoin cash

“Имаме мрежа за поддршка на Whatsapp и Telegram”, па така “сопствениците на продавници можат да дојдат кај нас со нивните прашања”, продолжи Арон, истакнувајќи дека сопствениците на продавниците имаат многу прашања во врска со прифаќањето на Bitcoin Cash. Тој верува дека оваа структура на поддршка се истакнува со своите напори, покрај другите слични иницијативи, нагласувајќи дека првиот чекор е да се здобијат со трговци кои го прифаќаат BCH пред да убедат повеќе луѓе да го користат и да размислат за други проекти како што се исплатите за дознаки. “Толку многу работи што тек треба да се направат, а ние сме на самиот почеток”, заклучи тој.

За да започнат со прифаќање на bitcoin cash, сопствениците на продавницата едноставно преземаат Bitcoin.com паричник, кој сега е симнат преку 4 милиони пати. Трговците кои го прифаќаат BCH може да се најдат на мапата на Marco Coino.

Хранејќи ги Венецуелците со крипто

Друга организација која се потпира на криптовалути за да им помогне на Венецуелците е Eatbch. Непрофитната организација зема парични донации во bitcoin cash а и ги координира купувањата на состојки за да им служи оброци на луѓето во шест држави во Венецуела. Eatbch ја прослави својата прва годишнина на 11-ти февруари. Организацијата, исто така, има слична иницијатива во Јужен Судан.

За време на прекините на струја во Венецуела, Eatbch ги насочува донаторите да ја посетат веб страната Venezuela.Bitcoin.com  за да направат донации. Средствата испратени до Eatbch можат лесно да се следат користејќи го Badger паричникот. BCH ентузијастите, исто така, можат да донираат за кампањата за регрутирање на трговци во Венецуела. 100% од донираните средства ќе бидат искористени за да се зголеми усвојувањето на биткоинско плаќање во земјата преку активности како што се регистрирање на трговци и едукација за тоа како да се користи децентрализираната валута за трговија и плаќање на дознаки.

Победите во војната за усвојување на криптовалути во Венецуела најдобро може да се опишат како тешка категорија, но лекциите што ги научи локалната крипто заедница се обилни. Без оглед на политичките превирања кои се случуваат, Венецуела најмногу од сите ја научиле вредноста на своите пари, а сега знаат за криптовалутите, главно поради напорите на владата на Мадуро да го наметнат petro. Многу од нивните животи биле лично допрени од напорите и проектите кои што се наведени погоре. Се чини дека е само прашање на време додека конечно се прифати целосно криптото во земјата.

Leave a comment