Крипто отпуштањата се во пораст, но се уште помалку отколку во другите индустрии

Од кога Биткоин ја достигна својата највисока вредност од 20.000 долари, доминантната криптовалута забележа повеќе од 80 отсто пад на вредноста од таа историска пресвртница во текот на изминатите 12 месеци.

Популарноста на Биткоин на Satoshi Nakamoto беше пионер водач на патот за други проекти да ги истражат можностите на блокчејн технологија. Најсјајните умови ги поместија границите, со што се добија Ethereum, Ripple и други проекти како резултат на тоа и кои обезбедија нови и уникатни случаи на користење на дистрибуираната ledger технологија (DLT).

Нивниот успех ја постави границата на високо ниво, но тоа исто така го предводеше патот за лансирање на проекти што бараа финансирање од ICO. Не за разлика од dot-com bubble-от од 1990-тите, стотици милиони долари беа покренати од проекти со полупечени идеи.

Според извештајот објавен во јули 2018-та година, преку 1.000 ICOs биле прогласени за “мртви”, додека поголемите проекти почнале да ги намалуваат нивните операции за да осигурат дека ќе останат рентабилни и профитабилни.

Затегнување на ременот

Во текот на последните два месеца, неколку бизниси објавија дека ќе ги рационализираат своите операции.

На почетокот на декември, блокчејн софтверскиот стартап и инкубатор ConsenSys, на чело со коосновачот на Ethereum, Џозеф Лубин, ги објави плановите за реструктуирање на својот бизнис.

Лубин ги обелодени плановите во писмото до вработените во компанијата, нарекувајќи го новото поглавје во компанијата Consensys 2.0.

“Мораме да задржиме, а во некои случаи повторно да вратиме, разумен и храбар стартапски начин на размислување што нè направи тоа што сме. Сега се наоѓаме себеси окупирајќи многу конкурентен универзум […] за да се “успее многу” […] мора да признаеме дека она што нè привлече овде најверојатно нема да нè доведе таму, каде и да е”.

Со оглед на тоа што ConsenSys инвестира и им помага на компаниите за градење на апликации на блокчејнот на Ethereum, Лубин, исто така, јасно стави до знаење дека компанијата ќе стане многу поригорозна со проекти кои се под нивна грижа и нема да се двоуми да ги распушти проектите кои можеби изгледаа ветувачки на нивното основање.

Што се однесува до намалување на персоналот, ConsenSys потврди дека ќе ја намали својата работна сила за 13 отсто.

Како инвеститор во крипто-индустријата Ентони Помплиано сумираше за еден весник неодамна , Лубин презеде тешка, но неопходна акција за преземање контрола над постапките:

“Џо Лубине паметен, амбициозен човек. Тој е во првите редови на многу технолошки трендови и изгради една од најважните крипто компании. Додека е непријатно, охрабрувачки е тоа што тој и неговиот тим ги донесуваат тешките одлуки за да го стават бизнисот во подобра позиција за иден раст. Големите лидери мора да направат тешки потези – сигурен сум дека овој не беше лесен.”

Како и Биткоин, Ethereum издржа монументална корекција од високата вредност над 1.400 долари во 2017-та година. Во моментот се тргува со околу 94 долари.

Најлошото сценарио

Додека ConsenSys го прифаќа она што го опиша Лубин како “разумен и  храбар стартапски на начинот на размислување”, други компании мораа да преземат далеку подрастични мерки за да ги намалат нивните работни дејства.

Социјалната мрежа Steemit објави на крајот на ноември дека ќе отпушти над 70 проценти од персоналот како директен резултат на тешките пазарни услови кои влијаат на криптовалутите.

Децентрализираната платформа, која работи на блокчејнот на Steem, го почувствува ударот заедно со остатокот од индустријата. Главниот извршен директор на Steemit, Нед Скот, се осврна на предизвиците во видео, наведувајќи го намалувањето на враќањата на fiat валута од продажбата на STEEM, криптовалутата во сопственост на платформата, како и трошоците за јазлите на Steem.

Освен намалувањата на персоналот, компанијата разгледува неколку технички промени со цел понатамошно намалување на тековните трошоци.

Суровата пазарна клима го зема својот данок, со оглед на тоа што Steem еднаш имаше пазарна капитализација од над 400 милиони долари во мај 2017-та година.

Блокчејн, Биткоин работни места во пораст

Дури и во овој суров пад, изгледите се позитивни за оваа сфера воопшто. Според студијата на LinkedIn, има висока побарувачка за блокчејн девелоперите на платформата, станувајќи едно од најбрзорастечките нови работни места во САД.

Во текот на изминатите три години, работните места во врска со блокчејн, биткоин и криптовалути се во пораст на LinkedIn.

Facebook, иако со неодреден став кон криптовалути, наведе пет отворености работни места поврзани со блокчејн на својот веб сајт за кариера претходно овој месец.

Овие работни места се чини дека се исклучително профитабилни, со оглед на скокот во интересот за оваа сфера во текот на изминатите две години. За блокчејн инженерите се вели дека заработуваат повеќе од 150.000 долари годишно.

Крипто отпуштања помали во споредба

Според податоците на Challenger, Gray & Christmas, компанија за прекфалификација, ноември забележа зголемување на бројот на работни места во различни индустрии во САД.

Challenger ги цитираше General Motors кои намалија 15 отсто од својата работна сила – што е еднакво на околу 14.000 работни места – во октомври, потег кој, наводно, ќе заштеди околу 6 милијарди долари.

Потпретседателот на компанијата, Андреј Челинџер, смета дека податоците собрани од Challenger покажуваат дека сегашната економска клима не им помага околу ова:

“Месечните огласи за намалување на работните места во просек беа под 35.000 во 2017-та година и нешто помалку од 44.000 во 2016-та година. Во 2018-та година, намалувањата се во просек скоро 45.000 месечно, а во последните четири месеци во просек се над 55.000. Овој нагорен тренд е показател за потенцијална економска промена и би можел да предизвика криза”.

Во споредба со позначајните намалувања на работните места ширум светот, моменталната криза во крипто пазарите и обезбедувањето на работни места во компаниите кои се повразни со крипто изгледа релативно бенигна.

Во 2015-та година, The Washington Post објави статија која ги разгледа најголемите намалувања на работните места во историјата од страна на некои од најголемите корпорации ширум светот, според податоците на Challenger.

Отпуштањата на IBM во 1993-та година сè уште се рангирани како највисоки во историјата, со намалување на 60.000 работни места. Citigroup, Sears, Roebuck & Co и Армијата на САД отсекоа над 50.000 работни места во различни фази, но овие намалувања на работните места ги ставија повеќето други во перспектива.

Објективно гледиште

Како што претходно беше споменато, паралелите помеѓу подемот на интернет компаниите во 1990-тите и порастот на претпријатијата фокусирани на криптовалути и блокчејн од 2010-та година може да се слични.

Во насловите на мејнстрим медиумите често се прогласуваше за смртта на биткоин и криптовалутите во текот на изминатите неколку години.

Како што објави написот од Guardian во декември 2000-та година, годинава пукањето на dot-com bubble-от виде околу 130 интернет-компании кои ги затворија вратите за неколку од своите вработени, што доведе до околу 8000 прекини на работата од интернет-компаниите. Сепак, оние што преживеаа, успеаа да ја постават основата за индустријата за криптовалути и блокчејн, која ја имаме денес.

Leave a comment