Крипто-инвестиции на познатите: засилување за индустријата, но исто така и одвраќање

Маркетингот ги сака познатите личности – и со добра причина. Тие се “прославувани” луѓе, поединци во кои е инвестиран голема количина на културен капитал (т.е. јавното почитување, добрата волја и интересот), кои ако правилно ги користат маркетинг компаниите, може да се рефлектираат на на нивните производи. Ова е причината зошто тие веќе се покажаа како важни за крипто индустријата, која ангажираше имиња како Лионел Меси, Флојд Мејведер Јуниор и Стивен Сегал, со цел да го привлече вниманието на јавноста кон ICOs и нови криптовалути.

Но, додека ова погоре беа препораки за чив возврат биле понудени милиони долари, постојат голем број на други познати личности кои позначајно го поддржуваат и поддржаа крипто. Од Ештон Качер до Серена Вилијамс, ова се поединци кои всушност купиле крипто или инвестирале во стартапи поврзани со крипто. Така, наместо само да им дозволат на нивните имиња и лица да бидат поврзани со altcoin X или некоја си берза, тие обезбедија уште посилна поддршка на крипто со вистински инвестиции.

Меѓутоа, како што се валидира мислењето на друга личност која му дава сопствени пари на успехот на крипто, инвестициите на славните сами по себе нема да бидат доволни да го поттикнат широко распространетото прифаќање на криптовалутите, бидејќи тие и натаму остануваат релативно ретка појава. Наместо тоа, крипто индустријата и заедницата сè уште треба да се фокусираат на основните работи: градење на платформи што бизнисите и општата јавност всушност сакаат да ги користат.

Вложување на капитал од познати личности

На 17-ти април, тенискиот шампион Серена Вилијамс стана најнов инвеститор во крипто. Таа објави преку нејзиниот nstagram акаунт дека во 2014-та година тајно лансирала инвестициска компанија Serena Ventures. И уште поважно за крипто индустријата, таа исто така откри дека оваа компанија инвестирала во Coinbase, правејќи ја поддржувач на еден од најголемите играчи во оваа индустрија.

Не е познато колку Serena Ventures има инвестирано во најголемата крипто-берза на Америка, иако Вилијамс освои околу 90 милиони долари во награди во текот на нејзината кариера, додека заработуваше околу 18 милиони долари само од рекламирање помеѓу 2017-та и 2018-та година. Затоа има доста длабок џеб, што покажува дека нејзината инвестиција во Coinbase може да биде значителна – ако не и монументална.

Вилијамс не е единствената славна личност која плати ризичен капитал за претпријатие поврзано со крипто. Веројатно, најактивниот инвеститор за славни личности во таквите компании е Ештон Качер, актерот и еднократен модел на Келвин Клајн, кој во 2010-та година ја лансираше својата фирма за вложување на капитал – A-Grade Investments. Како најважно, тој инвестираше неоткриена сума во процесорот за крипто трансакции BitPay во март 2013-та година, додека во јуни 2014-та година, неговата фирма учествуваше во funding round од 12 милиони долари за блокчејна сајбер-безбедносна компанија BitGo, што ја направи една од најпознатите добро финансирани крипто компании.

Овие повеќекратни инвестиции покажуваат дека Качер цврсто верува во криптовалутите, како што е поддржано од неговите коментари по инвестицијата во BitGo. “На крајот луѓето само сакаат да знаат дека нивното богатство е безбедно”, го цитираа од Forbes:

“Биткoините самите по себе се неверојатно безбедни, но начинот на кој биткоините се разменуваат и складираат можат да бидат ранливи, затоа BitGo е толку неверојатна платформа”.

Навистина, коментарите за биткоин на TechCrunch’s Disrupt conference во 2013-та година покажуваат дека Качер е приврзаник на криптовалутите повеќе од половина деценија – а во последниве години, дополнителни инвестиции го потврдија неговиот интерес за крипто. Во 2015-та година, тој лансираше нова фирма за вложување во капитал, Sound Ventures, која подоцна започна да инвестира во Ripple (а потоа и да донира XRP во вредност од 4 милиони долари во добротворни цели на Елен Деџенерис во 2018-та година). Sound Ventures, исто така, инвестираше непријавена сума на пари во платформата Robinhood, која во февруари 2018-та година се прошири и понуди тргување со криптовалути.

Качер можеби е најстариот посветен и искрен инвеститор од славните личности во криптовалути и бизнисите поврзани со крипто, но тој не е единствената позната личност што треба да биде сеприсутна кога станува збор за крипто. Еден друг познат инвеститор во капитал е Насир бин Олу Дара Џонс, попознат како раперoт “Nas”. Nas започна со QueensBridge Venture Partners (QBVP) во 2014-та година, кога фирмата инвестираше во Bitfury Group како дел од QBVP, исто така, инвестираше во BlockCypher и, неодамна, Coinbase и Robinhood, додека Nas самиот изјавил дека “Биткоин ќе се претвори во една голема, ако не и поголема, индустрија од интернетот.”

Интересно е да се спомене Robinhood, бидејќи се чини дека е магнет за инвестиции од фондовите предводени од славни личности. Освен Nas (и Ештон Качер), платформата  исто така, доби финансирање во 2014-та година од раперот Snoop Dogg и актерот Џаред Лето, додека на почетокот на 2018-та година, исто така, доби финансирање и од Arrive Venture Capital на Jay-Z. И кога станува збор за славни личности  и инвестициите поврзани со крипто, BitPay доби пари, не само од Ештон Качер, туку и од познатиот инвеститор / автор / филантроп Ричард Бренсон, кој учествуваше во финансиски funding од 30 милиони долари во 2014-та година.

Таквите обиди за финансирање на крипто проектите не можат да бидат масовно чести во светот на славните, но фактот дека тие се направени од познати личности, а не од “обични” инвеститори и претприемачи треба да обезбедат некакво охрабрување. Тоа е затоа што, во такви случаи, засегнатите инвеститори се многу јавни личности кои не ги ставаат само своите пари на линија кога инвестираат во Coinbase, Robinhood или BitPay, туку и нивната репутација. Уште повеќе, како што изјави извршниот директор на CryptoOracle Лу Кернер за Cointelegraph, нивната репутација навистина помага да се обезбеди поширок интерес за крипто, особено ако засегнатите инвеститори се вистински ентузијасти за криптовалути:

“Инвестициите од славна личност како Серена Вилијамс често генерираат наслови по медиуми, кои имаат вредност, но тие кратко траат. Има некои славни инвеститори, како Ештон Качер, кои навистина се истакнуваат, го користат својот статус на славна личност за да помогнат на некоја компанија и да додадат вистинска вредност.”

Другите бројки од индустријата се согласуваат со оваа проценка. Артем Попов, коосновач на блокчејн инвестициската услуга Roobee,  исто така потврдува дека славните инвестиции можат да го зајакнат јавниот интерес, се додека овие инвестиции доаѓаат од поединци кои лично се инвестираат во крипто просторот:

“Инвестиции од познатите сигурно носат возбуда и ги прават криптовалутите попривлечни во очите на општата јавност и на инвеститорите во малопродажбата. Ако се одигра правилно, вклученоста на славните може да биде од корист, но верувам дека треба да се разгледаат сите случаеви и да не се вадат од контекст, како на пример со Серена Вилијамс каде што не се спомнува нејзината директна поддршка кон блокчејн или на Coinbase.”

Славни личности како крипто сопственици

Како што додава Лу Кернер, таквите познати личности како Ештон Качер и Nas се “исклучок, а не правило”, бидејќи повеќето од познатите личности кои се поврзуваат со крипто го прават тоа повеќе во смисла на површински маркетинг. И немаше недостаток од ваквите во последниве години: Парис Хилтон, Флојд Мејведер, Диџеј Калед, Стивен Сегал, The Game, T.I, Хари Реднап, Ghostface Killah, Лионел Меси, Луис Суарез, Акон, Денис Родман и Шахбаз Кан ги изнајмиле нивните имиња во крипто проекти на еден или друг начин. И она што е интересно да се забележи во врска со таквите препораки е тоа што сите тие беа за проекти кои или веројатно ќе пропаднат или биле превари.

Но, дури и ако бројот на познати личности кои всушност инвестирале во крипто проекти веројатно може да се избројат на две раце, има и неколку познати личности кои, наместо да се вклучат посебно во ризичен капитализам, се обиделе да инвестираат во биткоин, етер или некои други криптовалути за своја лична предност. Во нив спаѓаат и извршниот директор на Twitter Џек Дорси, актерот Хју Лори, раперите 50 Cent и Snoop Dogg, пејачката Мел Б, актерот Дру Кери, фудбалерот Ричард Шерман и музичарот / актерот Доналд Гловер.

Уште еднаш, дека таквите луѓе се јавни личности со илјадници или милиони обожаватели, во голема мера е добра работа за криптовалутите, бидејќи нивниот ентузијазам за криптото веројатно ќе ги придобие и нивните фанови. Како што Диего Мурад, извршен директор на децентрализираната база на податоци S4FE, објасни:

“Луѓето имаат тенденција да ги формираат своите мислења и одлуки врз основа на нивните идоли, кои денес се славни личности, а не задолжително политичари, научници или академици. Бидете охрабрени да ја разгледате таа тема.”

Крипто мора да се избори за своето право да се докаже

Не е изненадувачки што познати личности се привлечени кон крипто-и дека проектите поврзани со крипто се привлечени кон познати личности – бидејќи не само што славните личности обично се секогаш отворени за да заработат малку повеќе пари преку поддршка, но многу од нив исто така сакаат да го задржат својот”модерен” имиџ и бренд преку поврзување со најновите трендови и иновации. Ова е голем дел од причината зошто тие јавно излегоа во корист на криптовалутите, и со оглед на тоа што голем број од нив, исто така, имаат многу пари и време да поштедат, уште еднаш не е изненадување што познати личности се во позиција да инвестираат во крипто на еден или друг начин.

Диего Мурад, исто така, објасни:

“Со цел да станат следниот чекор во нашиот финансиски систем, криптовалутите мора да ја докажат нивната изводливост за пошироката јавност. Познати личности или не, ова ќе биде еден фактор што ќе владее со порастот или падот на оваа нова технологија. заглавени во примитивен свет на готовински трансакции и ќе биде потребно убедување да ги натера да се префрлат кон следниот чекор. Познатите личности можат да помогнат ова да стане реалност, но технологијата мора да докаже дека вреди да стане следната фаза во нашата еволуција.”

Leave a comment