Крипто дебитни картички што сега можете да ги користите

Дебитни картички врзани за крипто паричници ви овозможуваат да ги потрошите вашите дигитални монети речиси насекаде каде што се прифаќаат девизи. Тоа е решение на кое уште се работи, барем додека не дојде до пошироко усвојување. Затоа станаа толку популарни во крипто заедницата. Предизвици од различни видови негативно влијаеле врз некои од претходните понуди, но добро е да се видат производи кои успеале и нови кои се здобиваат на популарност или допрва ќе влезат на пазарот.

Глобална крипто дебитна картичка

Во текот на изминатата година, крипто зимата ги принуди фирмите да се минимизираат и да се прилагодат на неповолните пазарни и регулаторни услови. Многу од нив сѐ уште се обидуваат да се прилагодат, а некои веќе бараат можности на друго место. На пример, компанијата што ја издала Shift, веројатно првата биткоинска дебитна картичка во САД која им дозволила на сопствениците да трошат од својот Coinbase паричник, повеќе не ја нудат. Сега работи под ново име на бренд, Apto Payments. И во Европа, многу провајдери на картички доживеаа сериозен удар кога Visa го прекина членството на Wavecrest – некои успеаја да се вратат, некои се уште не.

Сепак, не е сè толку мрачно. Paycent е крипто дебитна картичка која е достапна низ целиот свет од релативно неодамна, но според нивната веб-страница, преку 53.000 картички веќе се испорачани на глобално ниво. Таа им овозможува на корисниците на Paycent паричник да ги трошат своите дигитални средства во продавници, како и со онлајн трговци преку конверзија во девизи. Исто така можете да повлечете средства во локална валута од банкомати во речиси секоја земја. Картичката може да се нарача од паричникот на платформата која поддржува голем број монети, вклучувајќи bitcoin core, етереум, litecoin, dash и токенот на Binance.

Операторот Paycent, сингапурската компанија Texcent Asia, издава три вида картички – Mastercard, Union Pay International и China Union Pay. Картичката Ruby (CUP) има ограничувања на трошењето и повлекувањето од 2.500 долари, додека картичката Sapphire (UPI) и картичката Solitaire (MC) се ограничени на 5.600 долари за трансакции и 1.650 долари за повлекување. Тие доаѓаат како физички и виртуелни картички и се испорачуваат за 49 долари. Можете да дознаете повеќе за важечките надоместоци и ограничувања на сајтот на Paycent картичката.

Во моментов, Paycent нуди една од ретките, ако не и единствените, крипто дебитни картички на глобално ниво. Сепак, постојат и неколку други опции и тука се оние кои се достапни од средината на 2019-та година. Wirex е популарен избор во Европа. Нејзината Visa картичка ја поддржува конверзијата од неколку големи криптовалути и обезбедува 0,5% BTC cashback за купување во продавница. Картичката издадена од Bitpay останува опција за жителите на САД кои можат да ја искористат за да купуваат со Visa трговците насекаде во светот. Тие можат да трошат bitcoin cash (BCH) и bitcoin core (BTC) од нивниот Bitpay паричник, а криптовалутите се претвораат во долари.

Cryptopay е платформа која нуди припејд картичка која може да се вчита од нивниот паричник кој поддржува четири криптовалути – bitcoin core, етереум, litecoin, and ripple. Во моментов картичката е достапна за клиенти во Велика Британија, Европа и Русија. Таа доаѓа во пластична и виртуелна форма и им овозможува на имателите да ги трошат своите монети онлајн и офлајн, како и да ги повлечат девизи во целиот свет.

Картички за поддршка на Bitcoin Cash

Бројот на издавачи на картички кои сега го поддржуваат bitcoin cash во нивните производи се зголеми, со горенаведениот Bitpay кој е најзначаен пример. Други платформи дополнително ги додадоа криптовалутите. MCO Visa картичката на Crypto.com ви овозможува да го трошите BCH од крајот на мај, кога платежниот процесор со седиште во Хонг Конг објави дека ја вклучил монетата на својот паричник и картичка. Компанијата започна со испорака на своите дебитни картички на купувачите во Сингапур во октомври минатата година и вети дека ќе ги донесе во САД преку партнерство помеѓу филијалата во Флорида Foris Inc. и Metropolitan Commercial Bank во Њујорк. Нејзиниот паричник е моментално достапен во 36 држави, но немаше апдејти на плановите за самата картичка.

Bitnovo купува и продава повеќе од 20 главни криптовалути. Трговската платформа има мобилна апликација и издава дебитни картички со кои можете да платите во продавници и онлајн со монети конвертирани во евра. За да ја користите, не треба да имате поврзана банкарска сметка и може да внесувате крипто. Bitnovo додаде BCH во своите опции во септември минатата година. Исто така, поддржува bitcoin core, dash, litecoin, ripple, zcash и stellar. Bitcard ви овозможува да повлечете девизи од банкомати за 1 € по трансакција и има месечна претплата од 1,20€. Во моментов картичката е достапна само за жителите на ЕУ. Нарачувањето картичка Basic Level не бара никаква регистрација, но може да внесете само до 250 евра. The Level Plus  (до 2.500 евра годишно) и картичките Premium Level (максимум 15.000 евра) доаѓаат со обврска за споделување на лични податоци.

Компанијата со седиште во Белизе, Advcash, се подготвува да ги лансира своите виртуелни и пластични картички во Европската унија, Русија и други земји. Девизната валута на ADV картичките ќе биде или евро или американски долар, но носителите ќе можат да ја повлечат секоја валута на банкоматите низ целиот свет. Ќе можете да ја финансирате вашата картичка со ADV паричникот кој го поддржува BCH заедно со други водечки криптовалути како што се BTC, ETH, LTC, HRP и ZEC. Advcash ветува бесплатна достава за нивните картички и нема трошоци за одржување, но треба да платите 14,99 евра или долари за картичката. Детални информации за други давачки и лимити може да се најдат на веб-страницата на издавачот.

Новиот играч во низата е Шпанскиот fintech стартап 2gether, кој е насочен кон своите производи и услуги во крипто заедницата во Европа. Платформата ја објави својата при-пејд картичка Visa во април и нејзините сопственици можат да ја користат во било која од 19-те членки на Еврозоната со планови за проширување на достапноста до остатокот од ЕУ. Ви овозможува да ги потрошите вашите дигитални монети насекаде каде што се прифаќа Visa преку моментална конверзија во евра, што е заедничка валута на земјите од Еврозоната. Bitcoin Cash (BCH) е една од седумте поддржани криптовалути заедно со ETH, BTC, XPR, EOS, XLM и LTC. 2gether ви овозможува да чувате и управувате со евро и крипто балансите во истата апликација, како и да купувате и продавате дигитални монети.

Leave a comment