Кратка историја на колапс на големи fiat валути и што го активирало

Претходно оваа година бевме сведоци на мини несреќа што ги погоди пазарите за девизни валути. Потребни се приближно седум минути за австралискиот долар да опаѓа против јапонскиот јен, кој се зголеми на нивоа што претходно ги имаше пред речиси една деценија. Како и неколку fiat валути, биткоин поминува низ сопствениот циклус на издигање и опаѓање, што е нешто што досега го имал доживеано. Историски гледано, неколку глобални валути претрпеа многу полоша нестабилност, а резултат на ова е често хиперинфлацијата.

Американскиот долар: Светската резервна валута

Пред да издвоиме некои од главните колапси на валутите во историјата, вреди да се напомене дека резервната валута во светот во моментов е американски долар. Доларот стана резервна валута уште кога претседателот Ричард Никсон го напушти стандардот за златото. Во 1944-та година, договорот Bretton Woods го поставил доларот во сегашната позиција. Пред доларот, Британската фунта беше доминантна глобална резервна валута. И еврото и јапонскиот јен исто така стануваат сè попопуларни како резервна валута, со оглед на големината на нивните економии. Силата на американскиот долар е од клучно значење. На пример, силен долар или зголемување на девизниот курс е подобар за поединци, бидејќи го прави увозот поевтин и ја намалува инфлацијата.

Претходно оваа година гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни, изјави дека кинескиот јуан би можел да биде алтернативна резервна валута. Осврнувајќи се на кинеската валута, Карни изјави:

“Како што светот повторно преуредува, ова исклучување помеѓу реалното и финансискотоверојатно е да се намали, и во процесот може да се појават други резервни валути. Во првиот случај, јас би очекувал дека овие ќе бидат постоечки национални валути, како што е канадскиот долар.”

Поголемиот дел од светските валутни цени варираат врз основа на понудата и побарувачката на девизниот пазар. Стабилноста на која било валута зависи од довербата на потрошувачите, политиката на државата и економските перформанси, од кои сите влијаат на силата на валутата. Оние кои се заинтересирани за крипто треба да ја разгледаат историјата на валутните колапси со цел подобро да ја разберат нестабилноста и колку е лесно за валутите да растат и да опаѓаат.

Венецуелскиот боливар

Боливарот е еден од најновите случаи на висок профил на валутна колапс. За Венецуела сето тоа започна во јуни 2010-та година, кога претседателот Хуго Чавез прогласи економска војна поради зголемената немаштија во Венецуела. Оттогаш кризата само се интензивираше под владата на Мадуро, растеше уште повеќе како резултат на ниските цени на нафтата во почетокот на 2015-та година, како и падот на производството на нафта од недостаток на одржување и инвестиции. Од 2016-та година, политичкото незадоволство во Венецуела е поткрепено со зголемување на хиперинфлација, прекини на струја и недостаток на храна и лекови. Во 2017-та година, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која се забранува справување со нов долг од владата на Венецуела или нејзината државна нафтена компанија. Оваа ситуација го принуди претседателот Мадуро да го избегне САД и да почне со користење на контроверзната дигитална валута, Petro, за продажба на нафта.

Зимбабвенски долар

Република Зимбабве во Јужна Африка доживеа најлоша инфлација во 2008 –ма година, што доведе до напуштање на валутата. Хиперинфлацијата предизвика период на нестабилност во валутата во Зимбабве, кој започна во доцните деведесетти. Врвната хиперинфлација се случи во средината на ноември 2008-ма година со стапка проценета на 79.600.000.000 проценти месечно. Ова резултираше дека американскиот долар станувајќи еквивалентен на неверојатни 2,621,984,228 зимбабвенски долари.

Аргентински пезос

Аргентина е трета по големина економија во Латинска Америка. Од својата независност од Шпанија во 1816-та година, земјата многу пати се задолжуваше, а инфлацијата честопати претставувала двојна цифра. Аргентина доживеа рекорден раст до ембаргото на нафта на OPEC во средината на 1970-тите. По ова следеа граѓански и политички немири, а буџетскиот и трговскиот дефицит го загрозува почетокот на тешката рецесија. Покренати од ова, владата прибегнаа кон печатење пари. Воениот удар во 1976-та година доведе до понатамошен економски пад и поголема инфлација, додека понудата на пари продолжи да се проширува. За жал, до 1982-ра година БДП-ти беше во слободен пад и падна за 12 отсто во текот на годината, најлош од Големата депресија.

Исландска круна

Кратка историја на колапсот на големи fiat валути и што ги активира меѓу 2008-ма и 2011-та година, бевме сведоци и на исландската финансиска криза. Во однос на големината на нејзината економија, системскиот банкарски колапс на Исланд беше најголемиот колапс за некоја земја во економската историја. Во октомври 2008-ма година, Исланд ги национализираше трите најголеми банки, Kaupthing Bank, Landsbanki и Glitnir Bank, кои не го исполнија 62 милијарди долари надворешениот долг. Како што избледе довербата во банките, ова доведе до остро обезвреднување на исландската круна во 2008-ма година.

Проблематичната турска лира

Во 2018-та година, турската лира падна на рекордно ниско ниво во однос на американскиот долар. Проблематичната турска валута прави огромни притисоци врз големата задолженост на земјата кон другите земји. Од образовна перспектива, вреди да се разгледаат економските проблеми на Турција. Неодамна ја видовме лирата на работ на колапс во криза која им даде можност на некои инвеститори.

Многу набљудувачи се радуваа на падот на вредноста на биткоин и другите криптовалути. Со разгледување на историјата на валутите, сепак, станува очигледно дека во одредена мера секогаш постои нестабилност. Ова не е ништо ново и криптовалутите, како што се fiat валутите, минуваат низ типични циклуси на опаѓање и издигање.

Leave a comment