Каталонската Влада планира блокчејн за јавен електронски систем за гласање

Шефот на советот за граѓанско учество на Каталонската влада изјави дека владата размислува за блокчејн гласачки систем на заедницата, објави во понеделникот, шпанскиот дневен весник “Ла Вanguardia”.

Претходно во октомври, Општинскиот комитет на Каталонија одобри прелиминарен предлог-закон за воспоставување на систем за е-гласање за жителите во странство на големи важни избори и други процеси на гласање во автономната заедница.

Неодамна, Исмаел Пења-Лопез, директор за граѓанско учество на владата на Каталонија, откри дека владата се надева на воведување на екстерен систем за е-гласање до 2020-та година, како и да го прошири електронското гласање за сите гласачи.

Според Пења-Лопез, кој е професор по право и политички науки на Open University of Catalonia (UOC), употребата на блокчејн во државниот систем за е-гласање сè уште се разгледува, иако Generalitat сè уште не одлучил по ова прашање:

“Интересна опција е користењето на блокчејн. […] Generalitat не направи јасна посветеност кон блокчејн и се уште ги истражуваат кои опции постојат пред да одлучат.”

Директорот истакна дека, без оглед на тоа која технологија ќе одлучи владата да ја користи во системот на гласање, таа мора да се надева на доверба. La Vanguardia го цитираше Пења-Лопез: “Тоа е прашање на свесност. Владата е повеќе почитувана од трговијата. Би сакал да мислам дека ние сме во состојба да ги убедиме луѓето дека е сигурен”.

Директорот истакна дека, без оглед на тоа што технологија ќе одлучи владата да користи во системот на гласање, таа мора да се надева на доверба. La Vanguardia го цитира Пења-Лопез: “Тоа е прашање на свесност. Владата е почитувана од трговијата. Би сакал да мислам дека ние сме во состојба да ги убедиме луѓето дека е сигурен”.

Претходно во јули, владата на Каталонија откри план за блокчејн технолошки развој во рамките на процесите на јавната администрација, со цел да се подобрат “дигиталните услуги за јавноста”.

Каталонската заедница се обидува да добие независност од Шпанската влада уште од 1922-ра година. На 27-ми октомври 2017-та година, Каталонскиот парламент прогласи независност од Шпанија, по контроверзниот референдум.

Во октомври 2018-та година, Шпанската новинска агенција El Confidencial објави дека поранешниот Каталонски претседател Карлес Пуџдемон побара донации во крипто од јавноста. Пуџдемон, наводно, побара крипто донации во обид да се скрие финансиската поддршка за политичарите на Каталонската влада.

Според главниот дневен Шпански весник El Mundo, владата на Карлс Пуџдемон го користела Биткоин (BTC) за да финансира иницијативи за промовирање на независноста.

Leave a comment