Канадска платформа ќе стане голема глобална крипто берза која се прошири во 100 земји

И покрај падот на крипто пазарите во 2018-та година, постои повторно чувство за оптимизам, бидејќи некои експерти сметаат дека крипто пазарот би можел да биде подобар во 2019-та година. CoinField, со седиште во Канада, планира да го направи крипто-тргување со подобар пристап и поевтино за инвеститорите – без оглед на тоа каде живеат – така што тие можат да ги искористат предностите кога цените на крипто стануваат зелени. Берзата има намера да стане една од најголемите трговски платформи за криптовалути. Таа е веќе достапна во 101 земја и тимот планира да ја прошири услугата на повеќе региони во 2019-та година, вклучувајќи ги и САД.

Платформа за тргување од светска класа

CoinField беше лансирана во април 2018-та година од Central Crypto Exchange Corp. Платформата вели дека обезбедила напредни и поедноставени контролни dashboards за почетници и професионални трговци за да купат и продадат какви било криптовалути со само неколку кликања.

Платформата за тргување вели дека нуди налози во реално време, трговска историја, алатки за графикони, напредни ограничувања, како и лесен процес на нарачка, така што корисникот “може да тргува како професионалец уште од првиот ден”.

Нејзиниот engine е способен за спроведување на “75.000 тргувања во секунда, или до 1,5 милиони API повици во секунда”, според нивното соопштение за печатот. CoinField истакнува дека компанијата ја користи најновата технологија за да ги заштити дигиталните средства. Нејзините сервери се изолирани и платформата има имплементирано три различни напредни технологии за паричник. Според компанијата, CoinField користи “еден од еден вид таен сеф што е изграден од нула за да ги зачува чувствителните информации во системот”.

CoinField моментално нуди депозитни и повлекувачки опции за шест различни популарни валути и 60 трговски парови за крипто. Платформата неодамна додаде четири нови дигитални средства.

Депозити и опции за повлекување

Берзата нуди fiat валутни интеграции за трговци, вклучувајќи го и Американскиот долар, Канадскиот долар, еврото, Британската фунта, Јапонскиот јен и дирхамот на Обединетите Арапски Емирати.

CoinField трговците можат да изберат од различни опции за депозити и повлекувања што им овозможуваат на да ги претворат поддржаните fiat валути во криптовалути, брзо и кога и да посакаат. Овие опции вклучуваат жичани трансфери, Interac e-Transfer, PayPal Express, кредитни картички и многу повеќе. Берзата тврди дека има механизам за спречување на измами со кој се откриваат сомнителни активности во акаунтите на трговците, осигурувајќи се дека нивните дигитални средства и фондови се секогаш безбедни.

Пониски такси

Дизајнирана како платформа која може да ја користат разни трговци – без оглед на нивното искуство – CoinField тврди дека нуди конкурентни трошоци во споредба со другите берзи. За такси за тргување, таа обезбедува давачка на производители која се движи од 0,05 до 0,15 проценти, во зависност од користениот трговски пар.

Надоместоците за жичен трансфер за американскиот долар и еврото се бесплатни, но доаѓа со време од 24 до 48 часа за обработка.

Leave a comment