Иран во разговори со осум земји за употреба на криптовалути во финансиските трансакции

Иран разгледува различни опции, вклучувајќи и преговори со други земји за да се воведат криптовалути во глобалната трговија, бидејќи исламската држава се обидува да ги избегне економските санкции на САД. Мохамед-Реза Модуди, вршител на должноста шеф на Иранската Организација за промоција на трговијата (TPO), изјави дека земјата преговара за користењето криптовалути во своите финансиски трансакции со осум земји.

Преговорите имаат за цел да ja уништат хегемонијата на американскиот долар

Во изјавата за локалната новинска агенција Tasnim на 28-ми јануари, Модуди рече: “Претставниците од Швајцарија, Јужна Африка, Франција, Англија, Русија, Австрија, Германија и Босна го посетија Иран за да одржат слични разговори за ова прашање”. Тој изрази надеж дека Иран е способен да ги привлече странските инвеститори во земјата.

Во ноември минатата година, САД најавија тешки економски санкции против Иран, кои, со исклучок на само осум земји, го отцепија остатокот од светот од пазарот за нафта, испорака и гас на земјата, вклучувајќи го и нејзиниот финансиски систем. Претходната рунда санкции во мај беше насочена кон иранската валута, авио-индустријата и другите сектори, бидејќи претседателот Доналд Трамп се откажа од ангажманот на неговиот претходник Барак Обама со Техеран.

Мерките против финансискиот систем веќе почнаа да штетат на меѓународните спогодби. САД и вршеше притисок на глобалната банкарска мрежа Swift во прекин на врските со Иранската централна банка, оставајќи ја земјата и нејзините граѓани во неизвесност. Во крипто сферата, глобалните берзи како Binance и Bittrex неофицијално го тргнаа Иран од листата на поддржани земји кои добиваат услуги.

Сега, земјата на Блискиот Исток, богата со нафта, ги постави своите видувања околу виртуелните валути. Иран, третиот по големина светски производител на нафта, се надева дека ќе ги искористи криптовалутите за да го компензира притисокот во петродоларите што произлегуваат од економските санкции. Блокадата, исто така, ги заостри трговските односи со голем дел од светот, каде што доминира американскиот долар.

Од средината на 2018-та година, Иран се ангажирал во истражување и развој на сопствена дигитална валута, која најверојатно ќе биде поврзана со риалот, главно за употреба во проширување на банкарскиот систем и за заштита од санкциите.

Рускиот претседател Владимир Путин неодамна посочи дека Русија “активно работи” со партнерите за да воспостави финансиски системи кои се целосно независни од Swift, без да именуваат партнерски земји. Ова беше откако Иран потпиша трилатерален договор за соработка со Русија и Ерменија на 14-ти ноември.

Иран ја објави нацрт-крипто регулаторната рамка

Во меѓувреме, Централната банка на Иран (CBI) ја објави нацрт-рамката, наречена “Верзија 0.0”, за регулирање на криптовалутите. Според извештајот на Al Jazeera, Иран ја поништи претходната забрана за крипто средства”, но сепак наметна ограничувања за употребата на дигиталната валута” во земјата.

Од банката изјавија дека рамката “има за цел организирање и дефинирање на границите на тековните крипто операции во земјата, и дозволувајќи им на трговците да ја планираат својата иднина”. CBI ја призна и одобри употребата на виртуелни валути како биткоин, се вели во статијата и е дозволено ICO, крипто паричници и крипто берзи, како и фармачки операции.

Сепак, CBI изјавија дека “е забрането користење на глобални криптовалути како методи за плаќање во земјата”. Исто така, на Иранците им е забрането да поседуваат големи количини на крипто, исто како што не им е дозволено да поседуваат fiat износи поголеми од 10.000 евра – нешто што има изнудени остри критики од Иранските биткоин инвеститори.

Aljazeera  го цитираше Перхман Aждарпур, 28-годишен трговец, велејќи: “Забраната за користење на меѓународно прифатени крипто како методи за плаќање може негативно да влијае на мојата работа и многумина како мене. Се надевавме дека ставот на централната банка повторно нема да ја ограничи употребата на биткоин и други криптовалути на било кој начин”.

BTC во вредност од 10 милиони долари се тргува секојдневно во Иран, според Иранското блокчејн здружение. Исламската република им забрани на банките да се справуваат со трансакции на популарните криптовалути како биткоин во април минатата година, загрижени за проблемите со перење пари и други наводни криминални активности. Но, потегот беше широко толкуван како начин да се блокира бегството на капиталот во светло на претстојните санкции од САД.

Leave a comment