Извршниот директор на Cardano (АDA) го посети Google – што e позадината на сето ова?

Минатиот месец претставниците на IOHK, предводени од извршниот директор, Чарлс Хоскинсон, се состанаа со Google за да разговараат за иднината на Cardano (ADA) и други криптовалути. На блог постот објавен во четвртокот, 28-ми јуни, IOHK објави детали за Google Office состанокот во Лондон.

Google и Cardano се сретнаа во Лондон

Љубопитноста околу криптовалутите не е само одлична кај потенцијалните инвеститори. Пред сè, компаниите гледаат голем потенцијал во оваа фундаментална технологија. Google, исто така, сака да дознае повеќе за блокчејн технологијата и го доби тоа заедно со извршниот директор на Cardano (АDA) Чарлс Хоскинсон.

На состанокот во седиштето на Google во Лондон, Хоскинсон одговори на прашања од вработените во Google ширум светот. Според написот, тоа главно се однесувало на можните апликации на Cardano. Хоскинсон зборуваше за консензусниот алгоритам на Cardano, наречен Ouroboros, и го објасни концептот на “доказ за вложување” [PoS], кој создава поттик за сè повеќе луѓе да се приклучат и да ја поддржат мрежата.

Тимот, исто така, зборуваше зa тестирање на мрежата во јули. Ова е отворено за програмери кои сакаат да учествуваат во Smart Contracts на новоотворениот IELE VM. Тимот, исто така, посочи дека целосна децентрализација ќе се постигне кон крајот на годината.

Што планира Google да направи?

Лидерството на Google во иновативната технологија не се доведува под прашање. Но, во смисла на блокчејн “Google се уште треба да го фати темпото”, изјави поранешниот менаџер на Google во мај во интервју за Business Insider. Додека Фејсбук тврди дека “многу сериозно” работи на решение за користење на блокчејн технологијата на платформата за социјални медиуми, досега од Google нема слична изјава околу блокчејн.

Неодамна, Google дури и го праша Виталик Бутерин, коосновач на Ethereum, за позиција во компанијата. Бутерин објави скриншот од барањето на Твитер, но јавно не покажа интерес за вработување со IT гигантот.

Поканата е, секако, голема чест за Cardano, а исто така предизвика шпекулации за можна соработка. Досега не е познато дали Google ќе соработува со Cardano.

Leave a comment