Давоc 2019: Лидерите споделуваат мешани крипто предвидувања

Годишниот состанок во Швајцарското планинско одморалиште Давос од 22-ри до 25-ти јануари, во присуство на бизнис лидери, политичари и економисти, е во тек. Криптовалутите се повторно на дневен ред, но досега дискусиите што произлегоа од конференцијата се измешани, давајќи им на присутните многу за што да размислуваат.

Криптовалутите се на агендата во Давос

Оваа година многу високи претставници на владата не се појавија на конференцијата во Давос насочена кон глобалната елита. Претседателот Доналд Трамп го откажа своето патување поради тековното исклучување на владата, Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека нема да присуствува по неколкуте протести во Франција, а премиерот на велика Британија, Тереза Меј може да се повлече поради компликациите предизвикани од Брегзит.

И покрај тоа што некои вакви политичари од висок профил не се појавија, шоуто мора да продолжи. Делегатите во Швајцарското одморалиште беа зафатени со дискусија за главните прашања околу крипто. Bloomberg TV објави дека Хју ван Стинис, виш советник на гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни, изјавил: “Криптовалутите не ги исполнуваат фундаменталните тестови за финансиски услуги”.

За време на CNBC панелот, Џеф Шумахер, основач на BCG Digital Ventures, изјави: “Верувам дека биткоин ќе оди на нула. Мислам дека тоа е одлична технологија, но јас не верувам дека тоа е вистинска валута. Не се базира на ништо.”

Крипто претставниците остануваат незабележани

Од конференцијата, Ангел Версети, извршен директор на децентрализираната internet of things мрежа Ambrosus, изјави за  Bitcoin.com дека има општо чувство на несигурност и загриженост во воздухот, со пошироки заканувачки макро трендови кои укажуваат на потенцијална демнежна глобална криза не само економска , но исто така и политичка во различни зони.

Споредено со Давос 2018-та година, многу крипто делегати не се истакнаа оваа година. Версети изјави: “Веќе, речиси секоја од големите сили го откажа присуството; шефовите на државите како Русија, Кина, Америка, Франција, Велика Британија и Индија се одлучија да не присуствуваат. Во принцип e посмирено во споредба со минатата година.”

Во 2018-та година бевме сведоци на економскиот раст и Светскиот економски форум (WEF) кој се одржа кога криптовалутите беа близу до нивната највисока вредност на пазарот. Версети изјави:

“Додека минатата година, луѓето зборуваа за крипто и блокчејн насекаде, оваа година има релативно малку дискусии околу нив.”

Друга опсервација направена во Давос на 23-ти јануари е дека главните крипто павилјони од минатата година, како што се Consensys и Global Blockchain Council, станаа многу поскромни и тивки.

“Може да се почувствува крипто кризата таму, бидејќи павилјоните никогаш не се полни, а повеќето гости се од самиот крипто простор, а не од другите индустрии. Со оглед на тоа што 1 отсто продолжуваат да одат напред и назад на нивната позиција околу крипто, големиот банкарски скептицизам за улогата на криптовалутите во финансирањето е непоколеблива. Некои крипто настани дури ги затворија нивните павилјони и целосно го откажаа своето учество”, рече Версети.

Некои од присутните остануваат позитивни и покрај сето тоа што се случува во Давос. Мајкл Сунг, технолошки инвеститор и ко-директор на истражувачкиот центар за fintech изјави: “Оваа година крипто конечно ќе порасне и ќе стане реално, каде што технологијата, бизнис моделите, влечењето низ индустриите и регулацијата се сите истовремено созревање за да се овозможат практични намени за претпријатијата. Се будиме од крипто мамурлак, каде што недисциплинираниот ентузијазам од минатата година ќе доведе до подобро однесување кое ќе ја воведе индустријата во професионализам, така што институционалното учество ќе биде можно”.

Повеќе балансирани панели и и исти погледи кон иднината

Еден клучен панел во Давос, наречен Градење на одржлива крипто-архитектура, беше поинтересен, бидејќи имаше голем број избалансирани погледи. На панелот се спротивставија познати биткоин скептици Џилијан Тет од ФТ и Кен Рогоф од Харвард против основачите на Circle, поддржани од Goldman Sachs и Bitpesa.

Leave a comment