Германија: осомничени уапсени за кражба на електрична енергија за фармање на крипто

Во Германскиот град Клингентал, Саксонија, полицијата уапси група осомничени за кражба на електрична енергија за да управуваат со фабрика за фармање на криптовалути, беше објавено на 6-ти февруари во Cointelegraph auf Deutsch.

Полицајците, наводно, следеле систем од 49 компјутери кои работат во просториите на поранешната компанија за електрични услуги PGH Elektro. Уште од 2017-та година, групата за фармање, наводно, потрошила електрична енергија скоро исто колку 30 домаќинства, при што штетата за погодениот снабдувач на електрична енергија се проценува на околу 220.000 евра (250.053 долари).

На локалниот новински сајт FreiePresse, 30 од 49 компјутери биле опремени со специјален крипто хардвер, со вкупно инсталирани 80 графички процесорски единици (GPU). За време на рацијата, полицијата, наводно, уапси пет мажи и една жена за кражба на електрична енергија поради работа со крипто фармачка активност.

Во декември, беше уапсен Тајванец, осомничен за кражба на електрична енергија во вредност од над 3 милиони долари за фармање биткоин (BTC) и Ethereum (ЕТH). Осомничениот бил обвинет за наводно крадење на електричната енергија за фармање криптовалути вредни над 100 милиони јуани (14,5 милиони долари). Јанг, наводно, ги ангажирал електричарите да ги пренасочат просториите на таков начин што ги избегнувале мерењата на електричната енергија и откривање на украдената моќ.

Во октомври, Кинески државјанин беше осуден на три и пол години затвор за кражба на електрична енергија од железничка станица за да може да фарма биткоин. Се вели дека Ксингхуа украл електрична енергија од една од фабриките на железничката пруга Кукван назад во ноември и декември 2017-та година за да ги напојува своите 50 биткоин фармачи и три електрични вентилатори нон стоп.

Во мај, медиумите објавија дека вработените во локалниот штаб на Националната полиција во Ривне, Украина, наводно, 4 месеци фармаче криптовалути на работа. Истражувачот на регионалното биро, конфискувал вкупно осум видео графички единици, шест единици за напојување, два хард дискови, матична плоча и комплетна компјутерска единица.

Leave a comment