Втор ден BlockShow Americas 2018: Експертите дебатираа за иднината на крипто и случаите во кои се користи

Вториот ден од BlockShow Americas 2018 започна со силна дебата за корисноста на криптовалутите меѓу Нуриел Рубини, извршен директор на Roubini Macro Associates и кој ја предвиде светската финансиска криза во 2008-ма година, исто така познат како “Dr.Doom” и Алекс Машински , основач на Celsius Network. Рубини тврди дека “во крипто-сферата има нулта безбедност”, тврдејќи дека “нема демократизација и децентрализација”.

Машински одговори: “сегашниот систем не работи за седум милијарди луѓе во светот”, додека “само луѓето што работат на Вол Стрит можат да ги платат сметките”. Тој додаде “тоа дека fintech нема никаква врска со криптото не е точно.”

Конференцијата продолжи со дискусија за распоредувањето на блокчејн во е-трговијата и како може да им користи на трговците и на клиентите. Некои од говорниците изразија сомневање во врска со употребата на крипто во секојдневниот живот како Остин Ким, координатор во Crypterium.

Ким рече дека “не постои случај за вистинска употреба, [индустријата] да пронајде причина зошто постарите луѓе би користеле крипто”. Ерик Бенц, основач на Здружението за дигитални валути на Велика Британија, рече дека екосистемот е многу мал, и дека потрошувачката неизвесност околу криптовалутите влијае врз нејзиниот раст и нивната употреба.

“Големината на овој екосистем е амеба … На крајот на денот од гледна точка на потрошувачот, сакам да знам дека моите пари се со мене ноќе.”

Подоцна, Рубини се приклучи на дебатата за тоа како е гледан блокчејн од гледна точка на големите институции, приклучувајќи се кон играчите на индустријата како Тони Вајс, поранешен професионалец и истражувач на Вол Стрит, Стерлин Лујан, амбасадор за комуникации на Bitcoin.com и Дејвид Дрејк, основач и претседател на LDJ Capital. Рубини тврди дека “сè во крипто-сферата е бескорисно” и ја доведува во прашање неопходноста од блокчејн интеграција:

“Еден сиромашен земјоделец во Кенија може да користи М-Pesa на својот мобилен телефон, и тоа нема никаква врска со блокчејн. Можете да се позајмите пари, да позајмувате пари, да вршите трансакции, да заработите за живот […] Зошто тоа има нешто поврзано со блокчејн?”

Зборувајќи за токенизација на физичките средства, Мајк Бучер, уредник во TechCrunch, тврди дека потребна е стабилна правна инфраструктура за да напредува индустријата. Бучер изјави дека “регулацијата е клучна”, истакнувајќи дека “Полска и Франција го прифаќаат крипто како правна методологија”.

Владимир Томко, извршен директор на Blockchain Cuties, тврди дека до 2019-та година, гејминг индустријата “сигурно” ќе ја прифати токенизацијата. Додека Томко призна дека многу ICO биле измами, а некои крипто-игри се ponzi шеми, Томко изјави дека заедницата и програмерите работат да ја направат животната крипто-средина потранспарентна и побезбедна.

Во дискусијата за тоа како блокчејн може да влијае на новите економии на Америка, панел-модераторот Мајкл Гасиорек тврди дека блокчејн има “многу добри намери”, но “проблемот е како да се вклучат граѓаните”.

Додека Маниш Шарма, виш менаџер на производи на LinkedIn, предложи да им се даде “моќ на луѓето”, Дан Иткис, ко-креатор на блокчејн платниот процесор GRAFT, тврдеше дека “блокчејн е целосно околу децентрализацијата. Колку повеќе може да се дели преку луѓе, толку повеќе сте кон децентрализација.”

За време на панел дискусијата на Bitcoin ETF, советникот за блокчејн медиуми, Далас Сантана, изјави дека крипто му здосадило бидејќи “нема вистински бизнис зад него”, додавајќи дека е “му е смачено и е уморен од Биткоинската приказна”, бидејќи му наштетува на развојот на ндустријата. Сантана тврди дека средствата добро одат со изградени портфолија на “старомоден начин”, со истражување на компаниите и нивните бизнис модели.

Leave a comment