Бразилскиот претседателски кандидат го вклучи блокчејн во својот владин план

Фернандо Хадад, претседателски кандидат од Бразилската работничка партија, го објави својот владин план преку блокчејн, во соопштение на неговиот веб-сајт на 14-ти октомври.

Според соопштението, Хадад одлучил да користи блокчејн технологија за ширење информации за неговата претседателска кампања по долгогодишна борба со лажни вести. Бидејќи информациите што се складирани на блокчејн не можат да бидат променети или компромитирани, тој одлучи да ги складира податоците на децентрализирана платформа.

Во објавата исто така, се забележува дека Хадад користел “free software” во Сао Паоло каде што служел како градоначалник од 2013-2017-та година. Софтверските решенија мониторираа различни градски проекти, вклучувајќи го општинскиот Master Plan “со поддршка од корисниците преку интернет”.

Хадад не е единствениот претседателски кандидат кој ја применува оваа технологија. Според крипто весникот Criptomoedas Facil, други политичари кои учествувале на изборите како Жоао Амоде и Марина Силва, исто така, споменаа блокчејн за време на нивните кампањи.

Силва предложи да создаде “дигитална влада”, зачувувајќи ги сите јавни податоци на децентрализирана платформа, додека Марина користеше децентрализирана ledger технологија (DLT) за да регистрира донации за нејзината кампања.

Во првиот круг од изборите во 2018-та година, Хаддад и неговиот заменик-претседателски кандидат Мануела д’Авила освоиле речиси 30 отсто од гласовите, но на крајот загубиле од екстремно десничарскиот кандидат, Џаир Болсонаро.

Болсонаро, кој претходно изразил убави сеќавања за поранешниот воен режим на Бразил, ги надмина очекувањата на анкетите, подигна десничарска популистичка платформа која вети дека ќе се врати на “традиционалните” Бразилски вредности.

Додека тој победи на генералните избори со речиси 47 отсто од гласовите, Болсонаро не успеа да ги намали 50-те проценти потребни за да избегне избори против Хаддад на 28-ми октомври.

Во јануари, Бразилската влада размислува да ги премести популарните петиции – инструмент кој им овозможува на граѓаните да гласаат за различни социјални прашања – на блокчејн мрежата на Ethereum. Официјалните лица сакаа да создадат мобилна апликација која ќе им овозможи на луѓето да ги достават своите гласови преку децентрализирана платформа.

Leave a comment