Блокчејн бум во Ирска, но постои закана од Брегзит

Една деценија по банкарската криза и меѓународната финансиска помош, силниот раст повторно се врати во Ирска. Но, финансиерите и инвеститорите стравуваат дека Брегзит без договор – во кој Велика Британија ја напушта Европската унија без трговски договор кон крајот на месецот – повторно би можеле да ја дестабилизираат бурната економија во Ирска.

Велика Британија доби 11 отсто од Ирскиот извоз на стоки во изминатата година, притоа обезбедувајќи повеќе од една петтина од својот увоз. Ирската централна банка претпоставува дека излезот од ЕУ ќе го намали бруто домашниот производ за 1,5 отсто, според една статија на Reuters.

Додека економската несигурност – како и во многу други земји – во Ирска предизвика љубопитност за криптовалути како што се Биткоин, Етерум и други, но Брегзит фрли сенка врз овој бум.

“Во овој момент тешко е да се види надвор од сенката на Брегзит”, изјави Дејв Флеминг, глобален шеф за истражување и развој за Mastercard Labs во Ирска. “Ако Ирска е засегната, тоа најверојатно ќе биде слично на 2008-ма година и целиот свет би можел да биде засегнат, па веројатно би можел блокчејн да помогне”. Ирците ќе мора да почекаат и самите да видат, вели тој.

Надежта на Ирска

Ако Велика Британија замине без да се согласи за мир со границите со Северна Ирска, посилно спроведената граница би можела делумно да ја изолира Ирска и да го повтори конфликтот. Според Ентони Деј, главен оперативен директор на Deloitte EMEA Blockchain Lab во Ирска, Брегзит не потсетува на концептот за “дигитална граница” меѓу Ирска и Велика Британија. Како што објасни Деј:

“Гледаме значаен потенцијал за блокчејн да обезбеди сигурна, реална и автоматска инфраструктура за поддршка на трговијата, известувањето и движењето на стоки и луѓе. Меѓутоа, воспоставувањето на релевантните работни групи, управување, распоредување на такви платформи и комплетирање на неопходната трансформација во рамките на организациите од јавниот и приватниот сектор, ќе биде иницијатива која ќе трае повеќе години, а временската рамка за Брегзит е итна.”

Брегзит ја намали Ирската доверба на потрошувачите и ги ублажи странските инвестиции. Најголемите компании во Ирска подготвуваат резервни планови во случај на no-deal Брегзит. Сопствениците на бизниси се плашат од тарифи, царински документи и одложени пратки од Британија. AIB, најголемата банка во Ирска, изјави дека минатиот понеделник една третина од компаниите ги откажале или одложиле инвестициите поради Брегзит.

“’No deal’ Брегзит” ни е моментално најголемата загриженост”, изјави Раул Синха, банкарски аналитичар во JPMorgan Chase.

Криптовалути и Ирска

Според Ден, блокчејнот во Ирска е во подем. Берзата Coinbase, компанијата за развој Consensys и Wachsman PR сите имаат отворено канцеларии во Даблин. Deloitte намерно го избра Даблин како дом за EMEA Lab и инвестираше свечено отворање на објект.

Ден забележува дека Ирската влада посветила 500 милиони евра кон Фондот за иновации за нови технологии. Преку фондот, бизнисите и истражувачки групи можат да аплицираат за финансирање за напредокот на блокчејн и други технологии.

“Од перспектива на блокчејн”, изјави Ден, “забележавме силен ангажман од главните сектори во Ирска (Финансиски услуги, храна и земјоделство, технологија, воздухопловство и други) за примена на блокчејн за решавање на постоечките индустриски болни точки како што се транспарентноста, измамите и ефикасноста во водењето во трговската дејност “. Флеминг исто така во иднина гледа многу големи претпријатија како го усвојуваат блокчејнот:

“Па, колку што можам да видам, постои масовно навлегување на крипто внатре во финансиските фирми. Од луѓе со кои разговаравме во внатрешноста на индустријата, би рекол дека повеќето фирми, вклучувајќи го ја и Големата 4ка, како и повеќето од банките кои се наоѓаат овде, ќе ги пренесат повеќето од методите за верификација на блокчејн во рок од неколку години. Луѓето од целиот технолошки сектор го дознаваат крипто и го истражуваат.”

ConsenSys, кој отвори канцеларија во Даблин минатата година, останува активен во градот.

“Она што е изненадувачки е износот на блокчејни активности што се случуваат во Ирска”, изјави за медиумите извршниот директор на ConsenSys за Ирска, Лори Кехо. “Додека блокчејниот екосистем е релативно нов во Ирска, тука се забележува брз развој на пазарот”.

Кехо ги цитираше работните групи како Blockchain Ireland (BI), група на владини и приватни компании и поединци, како голем дел од развојот на тамошниот екосистем:

“Ирска има бројни фантастични програми од трето ниво во компјутерската наука, а исто така и центар за таленти со илјадници луѓе кои дојдоа да работат за некои од големите социјални и технолошки компании кои тука имаат свои EMEA претставништва”.

Сепак, тој верува дека треба да се направи повеќе за да се осигураат дека образованието за кодирање и развој на програмерите е воведено рано во образовниот циклус.

“Бизнисите и владата треба да работат заедно за да ги опремат Ирските граѓани со вештините кои им се потребни за работа во економијата на иднината”, изјави Кехо.

Улогата на владата

Џилијан Годсил, ко-основач на Blockleaders.io – кој исто така работи со Blockchain Ireland- заедно со Кехо, споменаа “возбудливи вести” што доаѓаат наскоро од Blockchain Ireland.

“Цела Ирска ќе биде луда за блокчејн”, изјави Годсил.

Растот на блокчејната индустрија доаѓа како што технолошките и финансиските компании се преселуваат во Даблин – многу од нив доаѓаат од Велика Британија пред да се случи Брегзит. Значи, додека низ историјата Ирците ја напуштале својата татковина за да бараат работа, стотици Англиски бизниси веќе се преселиле на островот, со цел да се задржи нивната работа во ЕУ, со што се создаваат повеќе работни места за оние што живеат во Ирска.

Barclays, Bank of America, CitiBank, Google, Facebook и многу други ги пренесуваат своите ЕУ претставништва од Лондон во Ирска. Citibank и Bank of America ги споија подружниците од Велика Британија со подружниците во Ирска, со што во земјата беа донесени средства во вредност од милијарда долари.

Сепак, Брегзит демне. Самиот тој може да одлучи дали овој бум во Ирска ќе продолжи или ќе пропадне. Според зборовите на Флеминг од Mastercard, ќе мора да почекаме и да видиме.

Leave a comment