“Биткоин е мојата прва љубов”: извршниот директор на Coinbase ја пофали монетата на својот 10-ти роденден

Брајан Армстронг, основач и извршен директор на крипто берзата во САД Coinbase, призна дека “Биткоин е неговата прва љубов” во серијата твитови во чест на 10-тиот роденден на монетата на 3-ти јануари.

Сумирајќи нишка во која тој објасни како влегол во индустријата и изградил една од најуспешните фирми, Армстронг напишал:

“Биткоин е еден од најважните пронајдоци на сите времиња и започна глобално движење. Убаво е да се види целиот екосистем околу него, но Биткоин е мојата прва љубов “.

Армстронг истакна дека Биткоин е сè уште најпопуларно средство и за новите клиенти на Coinbase и за долгогодишните hodlers. Извршниот директор на фирмата, исто така, објави на Twitter за иднината на криптовалутите. Според Армстронг, индустријата тек почнува да се развива:

“Верувам дека уште сме на почетокот. Белата книга го сигнализира почетокот на движењето и целосното ветување за Биткоин сé уште не е реализирано. “

Освен тоа, коосновачот на Coinbase накратко ја раскажува приказната за основата на главната берза, откривајќи дека прво ја прочитал белата книга на Сатоши Накамото во 2010-та година и размислувал за тоа во наредните шест месеци.

Од времето на печат, професионалната платформа за тргување на Coinbase е 30-тата најголема крипто-берза во светот по прилагоден дневен обем на трговија со 85,4 милиони долари од прес време.

Биткоин белата книга беше објавена на 31-ви октомври 2008-ма од Сатоши Накамото, анонимен творец на Биткоин, чиј идентитет допрва треба да се открие. Вчера, 3-ти јануари, се одбележа десет години од создавањето на првиот блок, познат како “genesis block” на биткоин блокчејнот.

Годишнината на биткоин оваа година беше обележана и со настан наречен “Proof of Keys” – кога крипто сопствениците беа охрабрени да ги повлечат своите средства од сите берзи и други медијатори на трети страни за да ја докажат својата контрола над нивните средства.

Leave a comment