Биткоин достигна 4.800 долари за првпат во 2019-та, двоцифрен раст на крипто пазарот

Вторник, 2-ри април – Биткоин (BTC) за првпат оваа година порасна повеќе од 4.500 долари, додека пак главните крипто пазари се зелени втор ден по ред, а некои забележаа голем раст во рок од 24 часа.

Цената на BTC порасна за околу 14 отсто во раните утрински часови. Според статистичките податоци на CoinMarketCap, монетата достигнала 4,650 американски долари утринава, па го достигна максимумот од 4,849 американски долари, пред малку да падне и да тргува кон двата правци.

Во споредба со вчерашните графикони, кога цената на BTC изнесуваше околу 4.100 долари, пазарната капитализација на највредната монета на светот достигна скоро 10 милијарди долари, со вкупно 82 милијарди долари од прес-време.

Цената на Биткоин во последните 24 часа

BTC во моментов порасна за 13 отсто во текот на изминатите 24 часа.

Етереум (ЕТH), втората рангирана криптовалута по пазарно ограничување, исто така е солидно зелена, со добивка од околу 6 проценти. Монетата сега тргува со 154 американски долари, во споредба со вчерашните 140 долари, додека нејзиното пазарно ограничување е над 15,8 милијарди долари од прес-време.

Цената на Етереум во последните 24 часа

Ripple (XRP), во моментов трета по големина криптовалута во светот, исто така се зголеми за 6 отсто денес, тргувајќи околу 0,34 долари од прес-време. Пазарната капитализација на монетата се здоби со околу 900 милиони долари во текот на еден ден, достигнувајќи највисоки 13,8 милијарди долари за денес.

Цената на Ripple во последните 24 часа

Вкупната пазарна капитализација на сите криптовалути денес е значително зголемена од овој ненадеен пораст на пазарот. Додека највисоката точка вчера изнесуваше 146 милијарди долари, денешната изнесуваше 163 милијарди долари, но падна на 159,4 милијарди долари од прес-време.

Вкупната пазарна капитализација

Останатите altcoins, сите топ 20 валути, со исклучок на Tezos (XTZ), кој е рангиран на 19-то место и во пад од 4,4 отсто, во моментов се наоѓаат во зелено, при што повеќето се со двоцифрен раст. Litecoin (LTC), Cardano (ADA), Tron (TRX) и Monero (XMR) денес ги забележаа најзначајните придобивки, а сите се со раст од повеќе од 10 проценти, додека останатите altcoins се зголемуваат за 5 до 10 проценти од прес-време.

Во исто време, Tether (USDT), stablecoin поддржан од fiat со највисок обем на трговија, неодамна го достигна рекордот за бројот на дневни трансакции, според провајдерот на блокчејн продатоци Coin Metrics.

Како што цената на BTC се зголеми утринава, индустријата разговара за предвидувањето направено од крипто трговец и инвеститор Џош Рагер од TokenBacon. Во еден твит на Рагер на 31-ви март, тој изјави дека следниот циклус на BTC треба да го достигне  врвот од 150 илјади американски долари до 2023-та година. Некои се скептични во врска со оптимистичките прогнози, додека други се сеќаваат на уште пооптимистичките прогнози за BTC во кои се тврди дека ќе достигне 200.000 долари во иднина.

Во другите вести за крипто-индустријата, главната американска крипто берза Coinbase неодамна се прошири со прекугранични плаќања. Нејзините клиенти сега можат да префрлаат средства на секој корисник со сметка на Coinbase ширум светот со користење на XRP и stablecoin-от на берзата USDCoin (USDC), без надомест.

Во меѓувреме, во еден неодамнешен извештај објавен од SwissBanking се тврди дека fintech сектор во Швајцарија, вклучувајќи ги и фирмите за дистрибуиран ledger и крипто-бизнисите, продолжува да расте, додека традиционалните финансиски институции стагнираат.

Leave a comment