Билети во продажба за првиот “Блокчејн музички фестивал” во Сан Франциско

Билетите за првиот музички фестивал поддржан од блокчејн технологијата сега се во продажба.

Оваа есен, Our Music Festival започнува сопствена виртуелна валута – токенот на ОMF – на својот инаугуративен настан на Универзитетот во Калифорнија, William Randolph Hearst Greek Theatre на Berkeley. Тоа ќе биде првото музичко забавно искуство за резевирање на карти преку блокчејн апликација.

Фестивалот планира да се развие ethereum мрежа и се надева дека настанот ќе им се допадне на љубителите на технологијата.

Пред-продажните билети се со почетна цена од 25 долари и може да се купат како стандардни дигитални влезници директно од crypto.ourmusicfestival.com и ourmusicfestival.com користејќи американски долари и криптовалути (биткоин, bitcoin cash, ether, litecoin). Главните билети се објавени веќе од 3-ти август, со почетна цена од 29 долари.

Во програмата, која е објавена на веб-сајтот на фестивалот, ќе учествуват електронските денс музичари Zedd, 3LAU, и Matt + Kim, хип-хоп иконата Big Sean и поп-пејачка Шарлот Лоренс. Еднодневниот настан ќе трае од 17 до 23 часот на 20-ти октомври.

Главниот настапувач  3LAU, чие вистинско име е Џастин Блау, е идеја на Our Music Festival. Тој е поддржан од тим од музичари и крипто-ветерани од Creative Artists Agency, Paradigm Talent Agency, Spotify, Billboard, Prime Social Group, CID Entertainment и SINGULAR DTV за организирање на фестивалскиот синџир.

Блау изјави дека работи на овој проект од август минатата година. Тој сакаше да изгради значителен случај на употреба за криптовалутите кои ќе го насочат музичкиот пазар и ќе ги отсечат индустриските посредници. Во текот на неговата музичка кариера, тој има видено street scalpers, продавачите на Craigslist и продавници кои вештачки ги зголемуваат цените за учесниците во музичкиот настан, ги мамат невините купувачи и ги потиснуваат профитите на музичарите и агентите.

Our Music Festival предвидува децентрализиран, end-to-end, директен музички билет до потрошувачот што ја прави економичноста на понудата и побарувачката да биде целосно транспарентна и корисниците на дигиталните билети може да проверат како да ги оптимизираат цените на сите веб-сајтови, карактеристики кои Блау тврди дека не се поддржани без блокчејн технологија.

Иако StubHub и TicketMaster ја пресметуваат аналитиката на цените, многу традиционални опции за билети се манипулираат или измамуваат, заташкувајќи ја вистинската математика. Ова е причината зошто корисниците на Our Music Festival ќе можат да ги пратат настаните, а билетите ќе бидат ефтини во однос на тарифните ознаки со стандардна цена, кои обично достигнуваат дури до стотини долари, вели тој.

Our Music Festival, исто така, ги поттикнува присутните да останат лојални на музичкото искуство. Блау додаде дека сопствениците на билети ќе купуваат во токенизиран екосистем каде надградбите, стоките, концесиите и наградите може да се дигитално да се разменуваат преку all-in-one портал интегриран во блокчејн платформата за резервации.

Далеку од крипто-почетник

27-годишниот американски музички продуцент кој се прослави во почетокот и средината на 2010-тите години, соработувајќи со EDM познатите музичари Dash Berlin, Alesso, Afrojack, R3hab и The Chainsmokers. Потоа ги ремиксира хит песните од поп-сензациите Џастин Бибер, Ариана Гранде, Адел, Ријана и Ники Минаж.

Како студент за финансии  University of St. Louis во Вашингтон, тој се откажа од кариера на Вол Стрит за да продолжи со танцовата музика. Во исто време близнаците Винклвос го запознале со биткоин.

Во последните неколку години, Блау настапуваше на Electric Daisy Carnival и дебитираше во ноќните клубови Hakkasan, Rehab и Drai на популарни музички фестивали и во Лас Вегас. Тој, исто така, објави нешто за криптовалутите и на социјалните медиуми. Само пред неколку дена, тој ја постави првата страница од биткоин белата книга на Сатоши Накомото на неговиот Инстаграм профил.

Како Парис Хилтон, Скот Дисик, 50 Cent, Снуп Дог, и од вторникот Ким Кардашијан, Блау се придружува во редовите на познати личности кои имаат интерес за алтернативни финансиски системи. Неодамнешниот пораст на поддршката од познатите ѕвезди доведе до тоа многумина да веруваат дека меинстримското усвојување на плаќањата со криптовалути е на хоризонтот, но други остануваат скептични.

Во е-маил, Треј Дито, претставник за ЕДМ DJ, напиша дека Блау е навистина страстен и добро обучен за виртуелните валути:

“Џастин ја стави својата музика на чекање за да се фокусира на овој проект … вистината е дека ги помина последните 18 месеци навлегувајќи длабоко во сите аспекти на блокчејнот за да целонсо да се нурне во индустријата. Значи, тој не е само некој диџеј кој се обидува да ја искористи славата за да ве убеди да влезете во крипто и да заработите пари.”

 

Leave a comment